Pécs;gyermekhospice;szememfénye;

2015-04-09 07:14:00

Új gyermekhospice ház épül Pécs mellett

A Szemem Fénye Alapítvány nevéhez fűződik Magyarország első gyermekhospice házának megnyitása, és most összeállt a terv a következőhöz is. Még ebben az évben elkezdődhet egy újabb létesítmény megépítése a Pécs közelében fekvő Romonyán. Az új központot egy 1300-1400 négyzetméteres épület és a körülötte lévő több mint 20 ezer négyzetméteres park alkotja majd, ahol 8 gyermek és 6 fiatal felnőtt ellátására nyílik lehetőség.

Az ingyenesen igénybe vehető gyermekhospice szolgáltatás bevezetése a pécsi központtal működő Szemem Fénye Alapítvány nevéhez köthető, amely 2010-ben alapította első létesítményét, a Dóri Házat. Az állami támogatás nélkül, önerőből igazgatott központ a gyógyíthatatlan beteg gyermekek ellátásával foglalkozik, emellett a családoknak is teljes körű figyelmet szentel.

– Eredetileg is olyan házat szerettünk volna, mint amilyen remélhetőleg az új lesz Romonyán: csak annak idején minden erre vonatkozó pályázatot elbuktunk. Pedig már a helyszín, Cserkút is ki volt választva – mondja a szervezet kuratóriumi elnöke, Gyura Barbara.

- A most beadott több százmilliós pályázatunkról hamarosan kiderül, hogy megnyertük-e. Ha számunkra kedvező elbírálás születik, már ősszel megkezdődhet az építkezés, amely 8-10 hónap alatt be is fejeződhet. Ha nem nyerünk, akkor majd akkor költözünk, ha össze tudtuk gyűjteni a pénzt adományokból. Ez esetben akkor lehet elkezdeni az építkezést, ha a szükséges összeg legalább 25 százaléka rendelkezésre áll. Ez körülbelül nettó 450 millió forint, ami a gyermekhospice komplexum építését jelenti. Az irodaépület és a mentőállomás kiépítése további 200 millió forintot jelent. Ha kész a ház körülbelül 80 embert tudnánk foglalkoztatni, ebből húszan romonyaiak lennének.

Az új épület kialakításánál figyelembe vették a külföldön meglátogatott gyermekhospice házaknál megszerzett tapasztalatokat. A romonyai egy több mint 20 ezer négyzetméteres telken épül, s egy 1400 négyzetméteres alapterületű, pillangó alakú ingatlan lesz. - Az épület megtervezésénél a legapróbb részletre is oda kell figyelni: így például az sem mindegy, hogy egy adott betegszoba hány négyzetméteres, milyen a kialakítása, vagy éppen milyen terápiás helyiségek kellenek ahhoz, hogy a legkorszerűbb ellátást biztosítani. A jelenlegi pécsi gyermekhospice házunknál ezeket a feltételeket nem sikerült megvalósítanunk – avat be a részletekbe az elnök.

Az új ingatlan kétszintes, és úgy alakítják, hogy a gyerekek teljes ellátását meg tudják oldani az alsó szinten. Ehhez akadálymentesíteni kell az épületet. - Emellett figyelünk arra, hogy a szobák napos oldalra essenek, a terápiás helyiségek üvegfalúak lesznek, hogy a színek, a fények bejöjjenek eljussanak a kis betegekhez, ezzel is erősítve az élményterápiát. Ehhez kapcsolódik egy közösségi tér, ahol ünnepséget, szülői napot, klubfoglalkozást, mozidélutánt tudunk tartani. Ezzel lehetünk többek, mint egy elfekvő, egy krónikus ápolási intézmény – tette hozzá Gyura Barbara.

Az épületben 8 egyágyas gyermekhospice szoba kap helyet, a fiatal felnőtteknek egy külön szárnyat alakítanak ki 6 szobával. Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett tranzitellátást is biztosítani tudnak majd, azaz a 24 évesnél idősebbeket is vállalnának felnőtt ellátás keretében.

Számos speciális ellátás megszervezésére is lesz lehetőség az új házban. Lesz egy úgynevezett Day Care részt, ami napközbeni ingyenes ellátást jelent olyan betegek számára, akiket egyébként családtagjaik otthon ápolnak, de néha jól jön nekik is egy kis napközbeni segítség. A terápiás blokk központi eleme az a hydroterápiás medence, ahol akár a lélegeztetett gyerekek is tudnak fürdeni. Emellett két nagy közösségi játszószobát és egy multiszenzoros szobát alakítanak ki.

Mindezek mellett az egyik legfontosabb az két, egyenként 40 négyzetméteres, úgynevezett szülői apartmant, ahol egy-egy olyan családot tudunk elhelyezni, amelynek gyermeke éppen életvégi ellátás miatt van az intézményben. Ezzel egy „otthont az otthonban” próbálunk megteremteni úgy, hogy még az orvosi segítség is adott. Ehhez kapcsolódóan elkülönítünk egy kegyeleti helyiséget is búcsú- és imaszobával. Mindezek olyan központi elemek, amelyek külföldön minden gyermekhospice házban megtalálhatóak.