felvidéki magyarság;Pénzes Éva;

2015-04-09 19:18:00

Elhunyt Pénzes Éva

Elhunyt Pénzes Éva, a felvidéki magyarság közéletének és kulturális életének egyik szervezője - tudatta csütörtökön a Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány, amelynek csaknem húsz évig segítette a munkáját.

Az alapítvány közleménye szerint Pénzes Éva március 29-én hunyt el. Temetése április 18-án lesz ipolysági szülőfalujában, a szlovákiai Deménden. Pénzes Éva 1955-ben született, 1977-ben tett szakérettségit a pozsonyi Könyvtárosi Szakközépiskolában. Mint írták, pozsonyi évei alatt részt vett a felvidéki magyar fiatalok állam által megtűrt szervezkedésében. 1981 és 1984 között az Új Szó munkatársa volt. Kapcsolattartóként segítette a Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottságát. Részt vett a szlovákiai magyar értelmiség ellenzéki mozgalmában tiltakozások, petíciók sokszorosításával, terjesztésével, államhatárokon átívelő információcserével, anyaggyűjtéssel, ami miatt folyamatos rendőrségi megfigyelés alatt állt.

Házasságkötésekor, 1984-ben települt át Budapestre. 1986 és 1991 között a Magyarságkutató Intézet munkatársa volt. 1988-ban egyik alapítója lett a Csehszlovákiai Magyar Kultúra Baráti Körének, majd 1989-ben a Rákóczi Szövetségnek, a szervezőbizottság tagjaként. 1992-től a Fidesz kisebbségi csoportjának, majd külügyi osztályának szervező titkáraként dolgozott 1999-ig. 1999 és 2002 között a Külügyminisztérium politikai államtitkárságának munkatársa volt. 2002 és 2011 között az Országgyűlés hivatalában dolgozott, nyolc éven át az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának, majd újra a Fidesz képviselőcsoportjának titkárnőjeként. 2011-től ismét a Külügyminisztérium állományába került, 2014-ig a dokumentációs főosztály munkatársa volt - áll a közleményben.

Az összegzés szerint Pénzes Éva 1992-től csaknem húsz éven át segítette a Pro Minoritate Alapítvány munkáját. A Pro Minoritate folyóirat szerkesztőségében szervezői feladatokat látott el. Szervezője volt a Bálványosi Nyári Szabadegyetemnek, részt vett a Kárpátaljai Nyári Szabadegyetem, majd a Szlovákiai Nyári Szabadegyetem megalapításában, és szervezői munkájával segítette a határon túli magyarokkal kapcsolatos rendezvények, konferenciák megvalósítását.