adatvédelem;jogsértések;

- Csökkent az adatvédelmi jogsértések száma

Mind az adatvédelmi, mind az információszabadságot érintő ügyekben csökkent a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) által 2014-ben megállapított jogsértések száma az előző évekhez képest. Péterfalvi Attila NAIH elnök szerint ebben szerepet játszott az is, hogy a magyar társadalomban erősödött az adatvédelmi tudatosság, emellett a tavaly nőtt az olyan konzultációs ügyek száma, amelyekben még az adatkezelés megkezdése előtt fordultak panasszal a hatósághoz – egy sikeres konzultáció pedig megakadályozhatja a jogsértést.

Szabó Endre Győző, a NAIH alelnöke ismertette, hogy 2014-ben 3030 ügyben indítottak vizsgálatot, harmincban kezdeményeztek hatósági eljárást - hozzátette, hogy a termékbemutatók kapcsán 12 eljárás indult adatkezelési szabálytalanságok miatt: sok esetben többmilliós bírságot is kiszabtak, de a tartozások behajtása gond, mivel sok cég "rejtőzködik" a hatóságok elől. A választási év sajátosságaként Péterfalvi elmondta: hiába merülhet fel a kérdés, hányan éltek a tavaly először alkalmazott többes ajánlás lehetőségével, ezt csak a személyes adatok átvilágításával lehetne kideríteni, a választási szerveknek pedig nincs erre jogosultságuk.

Péterfalvi a panaszok kezelése mellett kulcsfontosságúnak nevezte a gyermekek jogainak védelmét is: várhatóan az év végére fejeződik be az az uniós projekt, amelynek célja, hogy az adatvédelmi ismeretek oktatása egységes tananyaggal valósuljon meg az EU-ban. Mivel a kommunikációs technológia rohamosan fejlődik, így a 2014-es év többek között az új ismeretek elsajátításának jegyében telt el – ehhez kapcsolódóan Péterfalvi kiemelte, hogy például a tervezett E-személyi rendszer megtervezésekor szem előtt tartják az "alkotmányos adatvédelmi szint" megtartását. A technológiai újítások miatt a magánszféra védelme kiemelt feladatává vált mind a civil, mind a hivatásos adatvédőknek: az elnök elmondta, hogy ehhez kapcsolódóan a testület decemberben elfogadta az UNESCO vonatkozó nyilatkozatát, emellett a NAIH szorgalmazza egy, a drónok használatával kapcsolatos adatvédelmi szabályozás kidolgozását.

Az Országos Roma Önkormányzat gyanús pénzköltéseit vizsgáló bizottság önkormányzati képviselői - Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke, Lakatos Oszkár, az ORÖ Lungo Drom-os tagja, illetve Vajda László, a Lungo Drom alelnöke - tegnapi sajtótájékoztatójukon azt mutatták be, hogyan költhette el Farkas Flórián az elnöki keretét úgy, hogy a papíron kedvezményezettek egy fillért se láttak a pénzből.