női kézilabda-válogatott;Tomori Zsuzsanna;Németh András;kézilabda Európa-bajnokság;

2015-04-10 07:57:00

Kedvező sorsolás

Fortuna kedvezett a magyar női kézilabda-válogatottnak a 2016-os svédországi Európa-bajnokság selejtezőjének tegnapi kristianstadi sorsolásán. Németh András lányai a lengyel, a szlovák és egy előselejtezőből érkező csapattal (Finnország, Izrael, Koszovó) került azonos kvartettbe.

„Kedvező csoportba kerültünk”- nyilatkozta lapunknak Németh András, a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya. Tomori Zsuzsannáék 5-ös kvartettbe kerültek, ahol Lengyelországgal, Szlovákiával és a B előselejtező csoport győztesével (Finnország, Izrael, Koszovó) mérkőzik meg.

Legutóbb a lengyelekkel a decemberi magyar-horvátok közös rendezésű Európa-bajnokságon találkoztak Németh András tanítványai. Akkor 29-23-ra Szucsánszki Zitáék diadalmaskodtak. Hazánk a hatodik helyen zárta a kontinenstornát, míg riválisunk a 11. lett. 2013-ban viszont a piros-fehérek negyedikek lettek a szerbiai világbajnokságon.

„A lengyelek nagyon jól szerepeltek a világbajnokságon, az Eb viszont nem sikerült jól számukra. Úgy gondolom, a kettő között van az igazi erejük, de bízom benne, hogy az Eb-selejtezőcsoportban megelőzzük őket. A szlovákok a 12. helyet szerezték meg a tavalyi kontinensviadalon. Északi szomszédjaink egyre jobbak, de folyamatosan balszerencséjük van a sorolásoknál. Remélem ez most sem lesz másképp.”- latolgatta az esélyeket a kapitány.

A 2016. december 4-18. közötti kontinensviadalra a hét selejtezőcsoport első és második helyezettjei, valamint a legjobb harmadik jut ki. A rendező svédek automatikusan résztvevők. „A cél egyértelmű: mindenképp ki kell jutnunk az Európa-bajnokságra, lehetőleg csoportelsőként”- zárta mondandóját Németh András. A selejtezős mérkőzéseket 2015 októberében, 2016 márciusában és júniusában játsszák le.

Ismertette programját Kocsis Máté

Sajtótájékoztató keretében ismertette programját tegnap Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója, Józsefváros polgármestere, aki pályázik a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) elnöki posztjára. A politikus világversenyeken éremeséllyel induló válogatottakat, a meglévőnél szélesebb utánpótlásbázist, infrastrukturális fejlesztéseket és a sportág eddiginél hatékonyabb népszerűsítését szeretné elérni, valamint bemutatta az elnökségbe jelölt csapatát. Kocsis Máté tiszteletbeli elnöknek jelöli Mocsai Lajost, a Testnevelési Egyetem rektorát, akinek „tapasztalatára, tudására, kapcsolataira szüksége van a magyar kézilabdázásnak”.

„A Testnevelési Egyetem rektori pozíciója és a Nemzeti Kézilabda Akadémia főigazgatói posztja mellett a tudományos munkát és a szakmai tapasztalataimat fordítanám az MKSZ javára, beleértve az edzőképzés és a játékvezető-képzés fejlesztését. Kiemelkedő feladat a nemzeti válogatottak menedzselése. A mi feladatunk, hogy a tehetséges magyar játékosok a sportszerű versenyeztetés elveinek betartása mellett kellő szerepet kaphassanak. Fontos, hogy a magyar kézilabdázás sajátos játékkultúráját is erősítsük, fejlesszük”- fogalmazott Mocsai Lajos.

A női válogatottakért és a női utánpótlásért Pálinger Katalin és Radulovics Bojana olimpiai és világbajnoki ezüstérmesek felelnének az elnökségben. A férfi válogatottak és a férfi utánpótlás ügye Marosi László területe lenne. Oláh Sándor az amatőrök ügyének összefogásáért, Bardóczy Gábor a TAO-pénzekért, Győrfi János a sporttudományért és az innovációért, Tállay András a sportegészségügyért és a teljesítménymérésekért felelne az elnökségben. A főtitkár Novák András lenne.

Az MKSZ küldöttgyűlését jövő pénteken tartják. Kocsis mellett a korábbi 206-szoros válogatott átlövő, Farkas Ágnes is jelölteti magát. A 2011 júniusa óta elnök, Vetési Iván családi okokra hivatkozva március 5-én jelentette be, hogy nem száll harcba ismét a posztért.

A selejtezős csoportok
1. csoport:Norvégia, Románia, Fehéroroszország, Litvánia
2. csoport:Szerbia, Csehország, Ukrajna, Olaszország
3. csoport:Spanyolország, Hollandia, Ausztria, „A” előselejtező csoport győztese (Azerbajdzsán, Bulgária, Feröer-szigetek)
4. csoport:Montenegró, Horvátország, Macedónia, Szlovénia
5. csoport:Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, „B” előselejtező csoport győztese (Finnország, Izrael, Koszovó)
6. csoport:Dánia, Oroszország, Törökország, Portugália
7. csoport:Franciaország, Németország, Izland, Svájc