Előzetes letartóztatásban marad Tarsoly Csaba, felesége, Tarsolyné Rónaszéki Erika, valamint M. Zsolt gyanúsítottak - határozott jogerősen a Fővárosi Törvényszék. A pestisracok.hu információját az egyik érintett ügyvédje erősítette meg. A Quaestor-csoportot érintő büntetőügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztályának kiemelt ügyek osztálya nyomoz különösen jelentős kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmény miatt.
Az események és a súlyos vádak fényében érthetetlen, de a Fidesz-KDNP továbbra sem hajlandó kivizsgálni a kormányzati, illetve illetékes hatósági felelősséget. Ehelyett tegnap az Országgyűlés költségvetési bizottságának kormánypárti többsége albizottságot alakított a brókerbotrányban érintett befektetési szolgáltatóknál, így a Buda-Cashnél, a Quaestornál, és a Hungária Értékpapír Zrt.-nél visszaélésekhez vezető kormányzati intézkedések feltárására, melynek elnöke a fideszes Szűcs Lajos lesz. Utóbbi kifejtette: az utóbbi 15-20 évet vizsgálnák, így például azt, hogy miért kellett 2010 előtt fellazítani a pénzügyi vállalkozások ellenőrzését, és ebben milyen felelőssége volt a Bajnai-kormánynak, vagy hogy milyen személyi összefüggések voltak a brókerbotrányokban érintett cégek és a Gyurcsány-Bajnai kormány tisztségviselői között.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet, az Együtt politikusa, Szelényi Zsuzsanna és a szocialista Burány Sándor azonban egyaránt úgy vélték, szükség van ugyan vizsgálóbizottság létrehozására a témában, de azt nem egy albizottságként kell "eldugni", hanem az ellenzék által javasolt parlamenti vizsgálóbizottságként kell felállítani; az ehhez szükséges mennyiségű aláírás már össze is gyűlt - de továbbra is kérdés, hogy a Fidesz támogatja-e a testület létrehozását. Szelényi "kamu albizottságnak" nevezte a tegnap létrehozott testületet, és úgy vélte, hogy az nem szolgálja az emberek tisztánlátását a brókerügyekben. Úgy vélte, át kell vizsgálni a Quaestor mögötti offshore céghálót, a MNB és a PSZÁF bankfelügyeleti tevékenységét, valamint hogy a közintézmények kockázatos brókercégeknél történt pénzkihelyezési gyakorlata megfelelt-e a jogszabályoknak, különös tekintettel a Külgazdasági és Külügyminisztériumra. Az szocialista Burány Sándor pedig az ülés után azt mondta: a Fidesznek "esze ágában sincs vizsgálni az elmúlt 5 év történéseit", ugyanakkor az albizottság létrehozása - ha nem is feltétlenül jogilag - de megakadályozza az Országgyűlést abban, hogy vizsgálóbizottságot állítson fel a témában. A képviselő szerint pedig "ha a Fidesznek mégis az a szándéka, hogy a kettőt együtt engedélyezi", akkor felesleges az albizottság.
Eközben folytatódtak az egyeztetések a Bankszövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium között - közölte a tárca, mely szerint a bankok képviselői nem zárkóztak el a brókerbotrány miatt beterjesztett egyes módosításoktól illetve a Quaestor-érintettek kártalanítási alapját kezdeményező javaslattól. Múlt pénteken a kormányfő beszélt arról, a Fidesz frakcióvezetőjének javaslata a pénzügyi rendszer szereplőitől befizetést követelne meg, ám a kormánynak van egy megállapodása az EBRD-vel, azaz az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal, valamint a bankszövetséggel, és ez alapján semmilyen, a pénzügyi rendszert terhelő újabb adót, hozzájárulási kötelezettséget nem vetnek ki velük való konzultáció nélkül. Így "akkor tudjuk támogatni a frakcióvezető javaslatát, ha az elfogadható a pénzügyi élet szereplői számára is. Szerintem az út járható" - mondta Orbán Viktor. Ehhez képest Rogán kijelentette: ha a bankszövetség nem tud jobb megoldást kínálni, a Fidesz az ismertetett kártalanítási javaslatot szavazza majd meg, amely szerinte "gyors és kielégítő megoldást nyújt" a károsultaknak.
Utóbbiak azonban - mint a hvg.hu felhívta a figyelmet - nagyot csalódhatnak, hiszen bár a kormány múlt héten azt ígérte, hogy minden Quaestor-károsultat kártalanítani fog 30 millió forintig, Rogán pénteken benyújtott törvényjavaslata szerint a "mindenki" valójában csak a kötvényeseket jelenti (akár fiktív, akár valódi a kötvényük), de közülük is csak azokat, akik a cég brókerházával, a Quaestor Értékpapír Zrt.-vel kötöttek szerződést. Ha a kormány és a kormánypártok valóban minden Quaestor-károsultat kártalanítani akarnának, akkor a törvény hatálya bármelyik cégre vonatkozna a Quaestor vállalatcsoporton belül, amely kötvényeket vagy más befektetési termékeket adott el az ügyfeleknek.