Belváros;ingatlanbotrány;Nemzeti Nyomozó Iroda;ingatlanügy;Rogán Antal;

2015-04-14 22:15:00

Már lehetetlen elkenni a Belváros ügyeit

Súlyos kritikával illette a belvárosi ingatlanbotrány nyomozásának elutasítását, a Nemzeti Nyomozó Iroda erősen hiányos munkáját a Fővárosi Főügyészség, amikor hivatalból elrendelte a Rogán Antal polgármestersége idején történt értékesítések kivizsgálását. Ügyészségi forrásaink is egybehangzóan állítják, az V. kerületben bizonyíthatóan bűncselekmények történtek, amelyeknek van felelősük.

Még a szóban forgó belvárosi ingatlanok tulajdoni lapjait sem szerezte be a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), ennek ellenére mégis bűncselekmény hiányára hivatkozta utasította el Juhász Péternek az eladások miatt tett feljelentését; az NNI azt sem vizsgálta, a vevők fizettek-e egyáltalán az önkormányzatnak, ahogyan azt sem, hogyan adhatták tovább a kedvezménnyel megszerzett ingatlanokat sokkal többért.

Ez csak néhány érv a Fővárosi Főügyészség határozatából, amellyel az NNI határozatát hatályon kívül helyezve – a munkáját pedig élesen bírálva –, hivatalból elrendelte a nyomozást a főként a Rogán Antal polgármestersége idején történt eladások ügyében. Az V. kerületi képviselő jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt, szándékosan ismeretlen tettes ellen tett feljelentése december óta a Legfőbb Ügyészséget, a BRFK-t, végül az NNI fiókjait is megjárta. Juhász feljelentése szerint az önkormányzat úgy adta el bérlőinek a kerület által biztosított 30 százalékos kedvezménnyel az üzlethelyiségeket, hogy a bérlők csak egy-két hónappal korábban vették ki az ingatlanokat, így a kedvezmény sem járt volna nekik. Ez a Fővárosi Főügyészség szerint önmagában is gyanús. mint megállapították: „a bérlet valójában formálisnak tűnik, amelynek egyetlen célja, jelenleg nem kizárhatóan kizárólag a vételárkedvezmény megszerzése lehetett”.

Bizonyíthatóan bűncselekmények történtek – felelősökkel FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Bizonyíthatóan bűncselekmények történtek – felelősökkel FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Hasonlóan súlyos megállapítás, hogy az értékbecslések sem történtek úgy, ahogy elvárják a jogszabályok, a megbízott értékbecslőnek ilyen tevékenységre joga sem volt, „tevékenysége semmilyen szakértelmet nem igényelt” – az NNI pedig korábban épp arra hivatkozott, hogy mivel a néhai Szebellédi István érdekeltségének profiljában/honlapján szerepelt értékbecslés, bizonyosan jogosult is volt erre. Az NNI egyik legmeglepőbb hivatkozása mégis az volt, amikor azt közölte, hogy a Károly krt. 26. szám alatti ingatlant pályáztatást követően, a legkedvezőbb ajánlattal vihette a Classic Immo Kft., holott önkormányzati határozat is van arról, hogy nem volt pályáztatás. Juhász emiatt is tett közokirat-hamisítás miatt feljelentést.

Még akár ez utóbbi eljárás is fordíthatott a hatóságok "felfogásán", ám ügyészségi forrásaink egybehangzóan állítják: a Juhász feljelentésében részletezett "Ötker-modell" nem csak megalapozottan hivatkozhat bűncselekményekre, de az V. kerületben történteknek egyértelműen van felelőse, vannak felelőseik, ezt a nyomozást már lehetetlen "elkenni". És mint egyik forrásunk fogalmazott, nem létezik olyan vetülete az ügynek, "amely megúszható lenne".

Eközben a Fővárosi Főügyészség a főváros és a Belváros közös projektje, a Budapest Szíve kapcsán is nyomozást rendelt el hűtlen kezelés gyanújával. Ezek miatt is civilek az ország több pontján vasárnapra tüntetést szerveztek: a fővárosban a Bajcsy-Zsilinszky út és a Stollár Béla utca sarkán lévő Eiffel Palace Irodaháznál gyülekeznek délután 4 órától, ahonnan a Magyar Nemzeti Bank elé vonulnak.