PM;szennyezés;Dél-Pest;

2015-04-17 11:24:00

Katasztrófa sújtotta hellyé válhat Dél-Pest?

Csatát nyertek a pesterzsébeti környezetvédők  - írja blogjában Mach Péter, a PM politikusa. A katasztrófahelyzet ugyanis végül összehozta mindhárom érintett kerület vezetőit. 

Most jön azonban a neheze - folytatja a posztban Pesterzsébet volt környezetvédelmi tanácsnoka - egy kisebb stadion árából, kb. 4-5 Mrd forintból megoldható lenne a Budapesti Vegyi Művek kármentesítése: a tárolt veszélyes anyagok elszállítása biztonságos helyre és a talajban lévő szennyeződések felszámolása. Csak politikai akarat kéne tehát a kormányzat részéről, ennek megszerzésére fogtak össze az érintett kerületek. A Párbeszéd Magyarországért politikusa arról is ír, hogy tegnap egy másfél órás egyeztetés után végigjárták a gyár telepét, ahol   az  erős, maró szag pedig még nyomasztóbbá tette a körülményeket.

Mach Péter a múlt héten nyílt levélben kérte Gajda Péter kispesti, Dr. Bácskai János ferencvárosi és Szabados Ákos pesterzsébeti polgármestert: vegyenek részt a Budapesti Vegyi Művek, Illatos úti veszélyeshulladék-tárolójának bejárásán és a három kerület közösen kezdje meg a szükséges egyeztetéseket a kormánnyal.

"Hiába a Főgáz államosítása kapcsán kibontakozott vízszennyezéssel kapcsolatos kármentesítési probléma, a Hortobágyi Nemzeti Park szomszédságában lévő veszélyeshulladék-tároló körüli botrány, most úgy tűnik, újabb katasztrófa közeli helyzet van kialakulóban" - írta lapunk is április 10-én. A területen és közvetlen környezetében a közel két évszázados ipari tevékenység eredményeképpen súlyosan károsodott a környezet. Elszennyeződött a talaj, szennyezőanyagok találhatók meg a talajvízben, rétegvízben. 

Bár a ferencvárosi polgármester és városvezetés nem vett részt a találkozón és a bejáráson - írja blogjában a tegnap történtekről a PM-es politikus -  a, a másik két kerület vezetése komolyan vette a kérést és Szabados Ákos pesterzsébeti és Gajda Péter kispesti polgármester is eljött. (...)  úgy döntöttek, hogy önálló napirendi pont keretében tárgyalnak a kialakult helyzetről a soron következő testületi üléseken, és a későbbiek során is rendszeresen tájékoztatják a képviselő-testületeket és a kerületek lakosságát, bevonva az érintett hatóságokat, civilszervezeteket. A jelenlévő képviselők egy közös szándéknyilatkozatot is elfogadtak a közös munkáról. Az abban foglaltakkal pesterzsébeti lakosként, a Duna-parton élő szülőként, az ivóvízkészletünkért aggódó környezetvédőként én is egyetértek: én is a kooperációt, az együttműködést, az egymásra mutogatás helyetti közös cselekvést tartom a legfontosabbnak. Évtizednyi agyhalál után történjen végre valami.

A blogban fotók is láthatók a helyszínről.