Publicisztika;felszámolás;jegybank;Quaestor;

- Újabb Quaester-céget függesztettek fel

Az MNB tegnap visszavonta a Quaestor Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét és kezdeményezte annak felszámolását. A jegybank által feltárt hiányosságok, illetve a felügyeleti biztos adatai alapján a vállalkozás jelentős összeggel nem tud elszámolni ügyfelei felé, a vagyona sem nyújt fedezetet a követelésekre.

Mint emlékezetes ezen a társaságon keresztül jegyezték le az ügyfelek a 150 milliárd forint értékű fiktív kötvényt. A brókercég arra jogosult ügyfeleit a Befektető-védelmi Alap, illetve a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja fogja kártalanítani - írja a felügyelet. A felszámolást pedig a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nkft. felszámoló biztosa végzi majd el.

Mint ismert, azután, hogy az MNB célvizsgálata súlyos hiányosságokat tárt fel a Quaestor Értékpapír Zrt. működésében, a jegybank 2015. március 10-én azonnali hatállyal felfüggesztette a befektetési vállalkozás engedélyét és felügyeleti biztost rendelt ki, illetve büntető feljelentést tett a nyomozó hatóságnál. A kötvényvásárlási céllal nála befektető ügyfelek részére hamis visszaigazolást állítottak ki, mert a valóságban a kötvények jelentős részének szabályos "megkeletkeztetésére" nem került sor, így azt se lejegyezni, se adás-vétel útján megszerezni nem lehetett.

A Quaestornál értékpapírszámlát, illetve ügyfélszámlát vezető, kártalanításra jogosult befektetőkre már érvényes az Országgyűlés által nemrég elfogadott törvény, így a Befektető-védelmi Alapon kívül a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alap is beszáll a kártalanításba, együttesen összesen és maximum 30 millió forint értékig.

A közpénzek devizaügyletekben való fialtatásának egyik hazai apostola volt a kereszténydemokrata Hargitai János. Ő irányította a Baranya megyei önkormányzatot, amikor a közgyűlés a forint gyengülésére játszva svájci frankba fektette pénzét. A KDNP-s politikusról szerdán derült ki, hogy családi kapcsolatban áll a Buda-Cash előzetes letartóztatásban lévő vezérigazgatójával. Hargitai teljesen elhatárolódott a „csaló” brókertől.

Az Európai Bizottság (EB) határozatában szereplő támogatás kifizetés felfüggesztésnél is nagyságrendekkel nagyobb szankcióra számíthat Magyarország, ha a kormány nem hajlandó megfogadni az EB ajánlásait. Abban az esetben, ha az operatív programok többségénél 5 százalék fölötti hibaarányt állapít meg Brüsszel. Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) Európai Parlamenti (EP) képviselője már tavaly decemberben dokumentumokra támaszkodva jelezte, hogy 13 operatív programból 9 a felfüggesztés határán billeg. Egyenlőre 3 esetben - az innovációs, gazdaságfejlesztési és üzleti infrastruktúra-fejlesztési programoknál - ez be is következett.