menekültek;Földközi-tenger;hajókatasztrófa;

2015-04-20 11:14:00

Majdnem ezer halott a Földközi-tengeren?

Rendkívüli európai uniós csúcstalálkozót tartanak azután, hogy vasárnap szörnyű tragédia történt a Földközi-tengeren, s elsüllyedt egy Líbiából Szicília felé haladó, menekülteket szállító hajó. 

Olaszország már régóta arra panaszkodik, hogy nem kap kellő uniós támogatást a menekültáradat elleni harcban. Kérdés, hogy ez a tragédia változtat-e a jelenlegi helyzeten.

Valószínűleg sosem derül fény arra, pontosan hányan vesztették életüket a vasárnapi tragédiában. Az eredeti hírek 650-700 halottról szóltak. Félő azonban, hogy még ennél is többen vesztek a tengerbe körülbelül 180 kilométerre az olasz partszakasztól. Egy túlélő ugyanis azt állította, hogy a hajón 950-en utaztak. Miután csak 28 személyt sikerült kimenekítenie a habokból az olasz parti őrségnek, így ez azt jelenti, hogy akár a 900-at is meghaladhatja a halálos áldozatok száma. Összesen csak 24 holttestet sikerült megtalálniuk. A hajó fedélzetén 40-50 gyermek és 200 nő utazhatott. A tragédiát is az okozhatta, hogy túl sokan voltak a bárka fedélzetén, nem bírta el a súlyt, s elsüllyedt. A túlélő azt is elmondta, hogy az embercsempészek sokakat bezártak a kabinba, rájuk zárták az ajtót. Nekik esélyük sem volt a túlélésre.

Egy biztos, a vasárnapi volt a legsúlyosabb tragédia a Földközi-tengeren. Két hete 11 ezren érték el az olasz partokat.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint a menekültáradat akkor fékezhető meg, ha nyugalom lesz Líbiában. Mint mondta, ennek elérésében az Európai Unió is segítséget nyújthat. Az ARD-nek adott nyilatkozatában a másik fontos feladatnak az embercsempészek elleni hatékonyabb fellépést nevezte meg.

Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa ezzel szemben úgy vélte, hogy a Földközi-tenger nagyobb részeire kellene kiterjeszteni a mentőakciót. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azt közölte, sokkolta a katasztrófa. Hozzátette, nem elég a megfelelő mentőakció,megfelelő körülményeket kell biztosítani a menekültek számára.

EU-s egyeztetés a migrációról

A délután folyamán a  Luxembourgban tanácskozó uniós külügyminiszterekhez a belügyi tárcavezetők is csatlakoznak, hogy megvitassák a migráció kérdését - közölte hétfőn az Európai Unió külügyi főképviselője, Federica Mogherini. A korábbi olasz külügyminiszter tudatta, hogy a feladatkörök megoszlanak, például a tengeri jelenlét és a felelősség megosztása a menekültek befogadásában a belügyminiszterek hatáskörébe tartozik. Mogherini azt is elmondta, hogy Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével is egyeztetnek majd, s ha a héten rendkívüli uniós csúcstalálkozó összehívása szükséges, akkor azt is előkészítik.

"Dekódolva" vannak a szerencsétlenségek

Az Európai Uniónak egy kutatási és mentési szolgálatot kellene felállítania, amellyel felkészülten segíthetnének a bajba jutott menekülteken - mondta Jeney Orsolya, az Amnesty International (AI) Magyarország igazgatója az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában. Jeney Orsolya az M1 aktuális csatornán azt mondta: jellemzően szírek, afgánok, s konfliktus sújtotta afrikai országokból menekülnek. Általában valamelyik észak-afrikai országból, legtöbbször Líbiából indulnak - ahol ki van épülve ez a fajta embercsempészet - sokszor eleve hajózásra alkalmatlan eszközökkel, így "dekódolva" vannak ezek a szerencsétlenségek.

Az AI magyarországi vezetője hangsúlyozta: ezek az emberek háború, fegyveres konfliktusok miatt veszélyben érzik az életüket, ezért megpróbálnak elmenekülni. Szerinte az EU tagállamainak a menekültek jogait is védeniük kellene. Jeney Orsolya azt mondta, elégedetlenek az EU hozzáállásával, szerinte nem veszik komolyan ezt a kötelezettségüket, sőt több országban menekültellenes retorikát folytatnak. Közölte, ebben az évben ötvenszer többen haltak meg a Földközi-tengeren, mint tavaly. Az Európai Uniónak kutató-mentő hajókkal kellene segítenie ezeken az embereken - tette hozzá.

Szijjártó: itt az ideje, hogy véget vessünk az időhúzásnak

 A külgazdasági és külügyminiszter rámutatott, hogy az ilyen tragédiák megelőzéséhez három dologra van szükség, békét, valamint gazdasági stabilitást kell teremteni a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, valamint egy működő, a saját határait ellenőrizni képes államot kell létrehozni Líbiában. "A tragédia világosan mutatja, hogy most már itt az ideje, hogy véget vessünk az időhúzásnak és a hosszú távú filozofálgatásnak, és gyors megoldást kell találni" - hangoztatta a magyar diplomácia vezetője, hozzátéve, hogy mindezek hiányában folytatódni fognak a katasztrófák. 

A politikus arról is beszélt, hogy az emberi jogok tiszteletben tartása az EU egyik legfontosabb alapértéke, azok megsértése pedig nem akkor kezdődik, amikor ezeket az embereket százasával lélekvesztőkre rakják, hanem akkor, amikor olyan helyzet áll elő, hogy el kell hagynuk az otthonaikat. "Ezeket az embereket nekünk abban kell segítenünk, hogy az otthonaikban emberhez méltó életet tudjanak élni" - magyarázta a külgazdasági és külügyminiszter.