női kézilabda;Borkai Zsolt;Győri Audi ETO KC;Olimpiai Stadion;

2015-04-23 07:58:00

Homályos a Győri ETO jövője

A Quaestor-csoport brókerbotránya nem csak a több ezer károsultat érinti, hanem Magyarország egyik legrégebbi labdarúgó klubját is. A Győri ETO az elsők között kapott új stadiont, a csapat fényesen szerepelt az elmúlt szezonokban az NB I-ben, de elképzelhető, hogy jövőre már a legalsóbb megyei osztályban kezdi a szezont.

Győrben virágzik a sportélet. Az elmúlt időszakban új multifunkcionális csarnokot kapott a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata, míg az új uszodában már a világbajnok férfi és a vb-bronzérmes női vízilabda-válogatott is szerepelt Világliga-mérkőzésen. E mellett Győr adhat otthont 2017-ben a nyári európai ifjúsági olimpiai fesztiválnak (EYOF), amivel az utánpótlás számára is kiváló célokat támasztanak a városban.

Miriuta László a szezon végéig kitart a játékosokkal FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Miriuta László a szezon végéig kitart a játékosokkal FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Azonban az utóbbi hónapok Győrben nem a szép jövőről, hanem a borús és kilátástalan jelenről szólnak. Továbbá arról, miként válik a város alig két évvel ezelőtt még bajnokságot nyert futballcsapata, az enyészet martalékává. Legalábbis a legrosszabb forgatókönyv szerint.

A Győr helyezései az NB I-ben az új stadion megépülése óta
2007-08 – 3. hely
2008-09 – 8. hely
2009-10 – 3. hely
2010-11 – 9. hely
2011-12 – 3. hely
2012-13 – 1. hely
2013-14 – 2. hely

A klubot és az ETO Parkot, illetve a hozzátartozó létesítményeket tulajdonló Quaestor-csoport márciusban kirobbant brókerbotránya óta csupa kérdőjel lengi be a csapat háza táját. A győri komplexum a jelenkori stadionépítési-láz előfutára volt, amelyet viszont még nem az állam, hanem egy cég építtetett és 2008-ban készült el. A klubtulajdonos, Tarsoly Csaba Quaestor-elnök – aki jelenleg előzetes letartóztatásban van – ellen indított eljárás óta viszont látszik, hogy mennyire nehezíti a helyzetet, ha egy cég birtokolja a stadiont.

Borkai Zsolt, Győr fideszes polgármestere, és a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, a nol.hu-nak adott nyilatkozatában elárulta,

hogy nem lát esélyt arra, hogy az ETO jövőre az NB I-ben induljon és arra is csak kevés sanszot, hogy az NB III-ban szerepeljen a klub. Sokkal valószínűbb, hogy a legalsóbb megyei osztályba kap besorolást a Győr. Azt mindenesetre elárulta a sportvezető, hogy a jelenlegi stadionban játszhatja majd a csapat a meccseit, már amíg lesz ETO Park, ami sajtóértesülések szerint az önkormányzat kezébe kerülhet.

„Ha semmire nem találunk megoldást, akkor nem tehetünk mást, be kell szántanunk a pályát” – mondta Borkai a nol.hu-nak. Valószínűleg erre azért ilyen formában nem fog sor kerülni, főleg úgy, hogy a már említett 2017-es EYOF pályázatánál az ETO Parkot tüntették fel Olimpiai Stadionként, amely a nyitó- és záróünnepségnek is otthont adna. Lapunk próbálta elérni a város polgármesteri hivatalának sajtóosztályát, hogy megkérdezzük, van-e B-terv erre az esetre, de lapzártánkig nem jártunk sikerrel.

Ami a győri labdarúgás jövőjét illeti, hétfőn a Bors szellőztette meg, hogy szerdára várható bejelentés azzal kapcsolatban, melyik osztályban kezdheti meg a gárda a szereplését jövőre. Nos, kedden kiderült, hogy az illetékesek lefújták a sajtótájékoztatót, azzal az indokkal, most még nem tudnának tényeket közölni. Azonban lehet, más is áll a dolog hátterében, legalábbis az optimista elképzelések szerint. Tegnap délelőtt ugyanis a Nemzeti Sport internetes kiadása azt adta hírül, hogy a győri városvezetés egy külföldi befektetővel tárgyal a klub megmentéséről. A polgármester viszont erre a verzióra is kevés esélyt lát.

„Ha ma idejön egy befektető nagyon sok pénzzel, akkor sem tudja megvásárolni a klubot. Volt egyébként ilyen jelentkező, ám a jelenlegi jogi szabályok nem teszik lehetővé az ETO FC megvételét” – mondta az o2hir.hu-nak Borkai Zsolt.

A városvezető egyedüli megoldásként azt tudja elképzelni, hogy akadémiaként működne tovább a klub és akkor az NB III-ban folytathatná a csapat. A licenchez szükséges pótlásokat május 8-ig kell benyújtania a gárdának, így addig kiderül, hogy melyik út lehet a megoldás Győrben. Ugyanis ha a legalsóbb osztályig sorolják vissza a klubot, akkor az utánpótlást is szélnek kellene ereszteni, ha viszont „csak” az NB III-ig süllyedne a hajó, akkor legalább a közel 400 ifjú labdarúgó palánta megmenekülhetne.

A felnőttek vezetőedzője, Miriuta László és a játékosok sincsenek könnyű helyzetben, hiszen a bajnokság a hajrájához közeledik, fizetést viszont március közepe óta nem kaptak a futballisták. Így legutóbb a januári honoráriumukat találták a számlájukon. Ennek ellenére dicséretes, hogy többször is megerősítették a labdarúgók: a szezon végéig kitartanak és ingyen is pályára lépnek. Azonban az UEFA szabályai szerint, ha egy klub három havi keresettel tartozik egy játékosnak, akkor automatikusan szabadon igazolhatóvá válik. A győri játékosok esetében május 15-én jönne el ez a pillanat, ami után még három forduló hátra lenne a bajnokságból.

A klub alkalmazottjai mellett a csapat szurkolói vannak még a legrosszabb helyzetben. Bár a két évvel ezelőtti bajnoki cím ünneplésekor nem csüngtek a csillárokon a drukkerek az új stadionban, de sok helyi ember sajnálná, ha az ETO-t visszasorolnák a legalsó osztályba. A Százharmincezren az ETO-ért Facebook csoporton keresztül, a klub szimpatizánsai a vasárnapi Puskás Akadémia elleni meccsre szimpátiatüntetést szerveznek, és csak az első tíz perc után mennének be a nézőtérre. Addig a stadion ürességével, utána pedig a fekete színbe öltözött nyugati lelátó képével szeretnék felhívni a figyelmet, hogy nekik tényleg fontos az ETO életben maradása.

Bár a Gyirmót feljutása esetén (bővebben erről keretes írásunkban) nem maradna a város NB I-es csapat nélkül, azért az már nem az ETO lenne. Márpedig nem tenne jót a magyar futballnak, ha a 111 éve alapított négyszeres bajnok és kupagyőztes klub eltűnne a süllyesztőben.