szakszervezet;rendvédelem;

- Szakszervezetek a rendvédelmi törvény ellen

Két szakszervezet közös levélben arra kérte Áder János államfőt: ne írja alá az Országgyűlés által a múlt héten elfogadott, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos jogviszonyáról szóló törvényt, mert annak értelmében a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok dolgozói nem hozhatnak létre szakszervezetet.

A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (KSZSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) szerdán az MTI-hez is eljuttatott levelében azt írta: a törvény szerint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományának tagjai szolgálati és szociális életkörülményeikkel kapcsolatos érdekek védelmére érdek-képviseleti szervet nem hozhatnak létre.

A szakszervezetek szerint ez a passzus több, Magyarország által korábban ratifikált egyezménnyel ellentétes. Emellett az elfogadott jogszabály - mint fogalmaztak - "súlyosan sérti a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állománytagjainak szervezkedési szabadságához fűződő alapvető emberi jogát, de sérti a jogállamiság, a jogbiztonság alaptörvényi követelményét is, amikor semmilyen rendelkezést nem tartalmaz a törvény következményeiről a már több évtizede ezen a területen működő szakszervezetekre".

"A törvény korrekciójával Magyarország mentesülhet olyan nemzetközi eljárásoktól, amelyek a jogszabály változatlanul hagyása esetén elkerülhetetlenül bekövetkeznek", rossz hírét keltve ezzel az országnak - írta levelében a két szervezet, egyúttal arra kérve a köztársasági elnököt, ne írja alá a múlt héten elfogadott, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos jogviszonyáról szóló törvényt.

Pert indít a Magyar Posta cége, a JNT Security Kft. (JNT) az Értékszállítási és Őrzésvédelmi Dolgozók Szakszervezete (ÉŐDOSZ), illetve egyes tisztségviselői ellen, mivel folyamatosan valótlan, a közvéleményt félrevezető, a JNT rossz hírnevét keltő és üzleti érdekeit sértő állításokat tesznek a bértárgyalásokról és a sztrájkról - közölte a Magyar Posta Zrt. és a JNT Security Kft.