A magyar államnak megvannak a maga szabályai, kapcsolatokat szerződés alapján lehet létrehozni, de Habony Árpáddal kapcsolatos szerződés nincs és nem is lesz - tette hozzá Orbán miskolci sajtótájékoztatóján. Az első kormányzati ciklusuk idején az Ezüsthajó Kft.-vel és Wermer Andrással kapcsolatos ügyekből ugyanis megtanulta, hogy az ilyen szerződések nem jók, a politikai tanácsadók számát minimálisra kell szorítani. A kormánynak az ilyen típusú tudást a Századvég nyújtja, amelyik Orbán állítása szerint jóval kevesebb pénz kap, mint amennyi a szocialisták idején ment el ilyen célokra. "Ezekkel a kérdésekkel nem foglalkozunk, mert ezek csak feszkókat okoznak. Ezek a kérdések a kormánynál a lerázandó kategóriába tartoznak" - fogalmazott Orbán, majd Habonyról még annyit közölt, hogy a budapesti kávéházi pletykákra nem kíván reagálni.
Orbánnak nincs politikai tanácsadója, a kormány a Századvéget bízta meg tanácsadással. A miniszterelnök sok emberrel beszél, mielőtt meghoz egy döntést, bármelyik magyar választópolgártól kérhet tanácsot, így Habony Árpádtól is, akivel viszont nincs hivatalos kapcsolata - mondta csütörtöki tájékoztatóján Lázár János. Habony soha nem volt a Fidesz stratégiai tanácsadója, kormányülésekre nem jár, frakcióülésre azonban bárkit meg lehet hívni. A kancelláriaminiszter nem tud arról, hogy Orbán munkáját korábban amerikai szakemberek is segítették, de majd utána néz. Ami az amerikai tanácsadókat illeti, a Fidesz 2012-ben nem tagadta, hogy George E. Birnbaum és Arthur J. Finkelstein, a Republikánus Párt két választási tanácsadója gyakran megfordul náluk. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról sem tud, hogy a titokzatos tanácsadónak lenne C-típusú átvilágítása, de azt sem, hogy ne lenne, viszont enélkül is bemehet a miniszterelnök dolgozószobájába, ahogy Lázár kisfia is járt ott, pedig őt sem világították át. "Nem szoktunk mindenkit lefotózni, aki Orbán Viktor dolgozószobájában jár, pedig sokan vannak" - magyarázta. Megismételte, Habony neve egyetlen kifizetési listán sem szerepel és akkor sem igaz, hogy a miniszterelnök személyes stratégiai főtanácsadója, ha ez a Fidesz weboldalán korábban így szerepelt. A kancelláriaminiszter közölte, nem tudnak megválni attól, akivel nincs kapcsolatuk.
Ezzel szemben:
Több politikus is gyakran a Parlamentben hallgatja meg Habony Árpád tanácsait, ezért van neki állandó belépője a Házba - közölte a Miniszterelnökség az idén januárban. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes még december végén - Szabó Szabolcs (Együtt) független országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában - tudatta, hogy Habony rendelkezik állandó fényképes belépővel az Országház épületébe. Ezután több képviselő és a sajtó is próbálta megtudni, ki, s miért szerzett neki belépési engedélyt, de mindenki hárított, Lázár János tárcája például azt közölte, hogy nincs semmiféle szerződéses viszonyuk a miniszterelnöki főtanácsadóval. Ezután azonban egy közérdekű adatigénylésre adott válaszában az Országgyűlés Hivatala azt a tájékoztatást adta, hogy Habonynak a Miniszterelnökség kezdeményezésére van belépési engedélye az Országházba. A Miniszterelnökség ezzel összefüggésben az MTI megkeresésére végül január 7-én azt közölte: Habony Árpáddal kapcsolatban korábban már számos politikus elmondta, hogy meghallgatja a tanácsait, észrevételeit. "Ezekre a beszélgetésekre gyakran a Parlamentben kerül sor, ezért van neki állandó belépője, ez azonban nem jelenti azt, hogy bármiféle munkaszerződése lenne akár a Miniszterelnökséggel vagy más tárcával" - tájékoztattak.
Ugyancsak januárban írtuk:
Az Országgyűlés Hivatal több hírportál megkeresésére egy olyan törvényi rendelkezésre hivatkozott Habony belépési engedélye kapcsán, amely az úgynevezett szakértői belépőkről szól. Ezekkel "a Köztársasági Elnöki Hivatal, a Miniszterelnökség, a minisztériumok és egyéb központi államigazgatási szervek országgyűlési ügyekkel foglalkozó munkatársai" léphetnek be az Országgyűlés épületébe. Magyarán Habony vagy a Miniszterelnökségnek dolgozik, vagy törvényi felhatalmazás hiányában járkál ki-be a Házba.