Szerzs Szarkszjan örmény elnök és felesége koszorúzott tegnap Jereván mellett, a hegytetőn álló emlékműnél. A külföldi delegációk is fejet hajtottak az áldozatok előtt, Francois Hollande hangsúlyozta, Franciaország soha nem felejti el az örményeket ért tragédiát. Vlagyimir Putyin aláhúzta, semmi nem igazolhatja a tömegmészárlásokat. Előző este az ecsmiazdini katedrálisban, az örmény apostoli egyház feje, II. Karekin pátriárka tartott megemlékezést. Szarkszjan örmény elnök a CNN Turk csatornának adott interjújában hangsúlyozta, a török és az örmény nép közötti megbékéléshez a népirtás elismerésén keresztül vezet az út.
Törökország tegnap a gallipoli csata évfordulója alkalmából rendezett nagy ünnepséget, de az örmény tragédiáról is megemlékeztek. Recep Tayyip Erdogan török államfő közleményben hangsúlyozta, Törökország osztozik az örmények fájdalmában. Ahmet Davatoglu kormányfő megismételte ugyanakkor a hivatalos török álláspontot, amely nem tekinti népirtásnak a száz évvel ezelőtt történteket. Az örmény elnök nehezményezte, hogy a török kormány erre a napra időzítette az egyébként április 25-én zajlott gallipoli csata évfordulós ünnepségeit, azzal vádolva Ankarát, hogy el akarta terelni a figyelmet az örmény tragédiáról.
Már 22 állam (Magyarország nincs közöttük) hivatalosan is elismerte, hogy az oszmán törökök fellépése az örmények ellen népirtásnak minősíthető. Franciaország és Oroszország is osztja ezt az álláspontot. A tegnapi évforduló alkalmából Joachim Gauck német államfő első alkalommal nevezte genocídiumnak a történeteket egy Berlinben rendezett vallási megemlékezésen. A lépést hevesen bírálták a török lapok. Törökország előző nap visszarendelte Bécsből nagykövetét, mivel az osztrák törvényhozás hivatalosan népirtássá minősítette az örmények lemészárlását. Barack Obama amerikai elnök csütörtökön „szörnyű mészárlásként” említette a tragédiát.
II. Erzsébet brit uralkodó képviseletében Károly walesi herceg, a trónörökös és kisebbik fia, Harry herceg vett részt az első világháború egyik nevezetes hadművelete, a gallipoli csata kezdetének 100. évfordulója alkalmából Törökországban rendezett ünnepségen Károly herceg a megemlékezésen mondott beszédében hangsúlyozta, a gallipoli csata jól jelzi, hogy az első nagy világégés valóban világháború volt. Az 1915-16-ban zajlott hadműveletekben 25 ezer brit, 10 ezer francia katona, 86 ezer török katona esett el. Ausztrália és Új-Zéland együttesen tízezer katonát veszített ezen a fronton. Károly és Harry herceg tegnap az egykori veteránok hozzátartozóival találkozott az HMS Bulwark hadihajó fedélzetén. A Gallipoli-félszigeten zajlott szövetséges partraszállás kudarcot vallott. A szombaton folytatódó megemlékezésre több mint 40 ország képviselői érkeztek Törökországba, köztük Tony Abbott ausztrál és John Key új-zélandi kormányfő.