Nagyszabású antiterrorista hadműveletet hajtottak végre Olaszországban. Kilenc embert letartóztatott, legalább húsz elfogatási parancsot adott ki pénteken az olasz rendőrség, razziákat hajtottak végre Szardínia szigetén és több helyen Olaszország-szerte. Illegális bevándorlók megfigyelésével kezdődött a nyomozás még 2009-ben. Hat éve követték nyomon a csoport tagjainak tevékenységét. A gyanúsítottak közül kettő a néhai al-Kaida-fővezér, Oszama bin-Laden testőrségéhez tartozott.
Mauro Mura ügyész tegnap sajtóértekezleten ismertette a részleteket Szardínia szigetén, Cagliariban. A nyomozás során lehallgatták a feltételezett terroristákat, s ennek alapján állítják, hogy 2010 márciusában a pápai állam elleni terrortámadás tervét fontolgatták. A Vatikán elleni merényletre végül nem került sor, a hatóságoknak tudomásuk volt róla, hogy egy öngyilkos merénylő érkezett Rómába, de távozott is az olasz fővárosból. Mario Carta rendőrfőnök az AP hírügynökségnek úgy nyilatkozott, erős a gyanú, hogy a Vatikán lett volna a célkeresztben, konkrét bizonyítékaik azonban nincsenek.
A Szentszék nem tulajdonít nagyobb jelentőséget a leleplezésnek. Federico Lombardi vatikáni szóvivő közleményt adott ki, amelyben leszögezi, a jelek szerint egy 2010-es hipotézisről van szó, amely végül nem következett be. "Jelenleg ennek nincs relevanciája, s nincs különösebb ok az aggodalomra" - hangsúlyozta a szentszék közleménye.
Rendőrségi bejelentés szerint az elfogottak Pakisztánból és Afganisztánból érkeztek Olaszországba. Legalább kettejüket azzal gyanúsítják, hogy 2009 októberében részt vettek Pakisztánban, a peshavari piac elleni terrortámadás végrehajtásában. A robbantásban száz ember életét veszítette, több mint kétszázan megsebesültek. A merényletet Olaszországból szervezték és finanszírozták. Terveket szőttek a pakisztáni kormány megdöntésére. A terrorcsoport részt vett az embercsempészetben is. A csoportnak voltak fegyverei, embereket toboroztak afganisztáni és pakisztáni merényletekre, s az illetők az akciók után visszatértek Olaszországba. Az összeesküvés központja a szardíniai Olbiában volt.
Angelino Alfano olasz belügyminiszter szerint rendkívül fontos műveletről van szó, s nem csupán egy embercsempész-hálózatot sikerült leleplezni, hanem egy sor illetőt is, akik együttműködtek a terroristákkal.