A felhívás szerint ezúttal tiltakozni szándékoztak "a közelmúltban bejelentett iskolabezárások és szakmegszüntetések ellen, valamint minden olyan korábbi intézkedés ellen, amely előzetes, valódi és nyílt szakmai egyeztetés nélkül, emberek életét megkeserítve, párbeszéd hiányában lett bevezetve."
A közösségi portálon a Szabad Oktatást csoport azt írta:
"Mi tudjuk, hogy mit akarunk:
- alkotmányos jogállamot - a jelenlegi parlament feloszlatását
- a korrupció felszámolását
- az ügyészség függetlenedését, Polt Péter lemondását
- iskolák bezárásával kapcsolatos tervek visszavonását, az érintettekkel való egyeztetést
- a felsőoktatás autonómiáját
- nyilvánosságot, átláthatóságot, a döntések hátterének ismeretét, valódi és előzetes szakmai egyeztetést
- a szakok megszüntetésére vonatkozó előterjesztés és a felsőoktatási törvénymódosítási terv visszavonását
- a vasárnapi zárva tartás visszavonását!"
A Facebook-on meghirdetett demonstráció résztvevői vasárnap délután a belvárosi József nádor téren gyülekeztek, az elmúlt időszak tüntetéseinek váltakozó létszámát tekintve is meglehetősen kevesen. A "Nem tűrhetünk tovább!" címmel meghirdetett tüntetés egyik szervezője, Szarvas Péter középiskolai tanár beszédében kijelentette: követelik, hogy a kormányzat folytasson párbeszédet az oktatáspolitika alakítása során az érintettekkel, az oktatókkal, hallgatókkal és diákokkal.
Horváth Szilveszter, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ által bezárásra ítélt Neptun utcai általános iskola tanítója elmondta, esetükben is az érintettek megkérdezése nélkül döntöttek az intézmény sorsáról. Szólt arról is, hogy zsúfolt osztályokkal nem lehet az iskolákban érdemi munkát végezni, mert a magas létszám mellett csak a túlélés lehet a cél. Ponauer Anna Szimonette középiskolás diák "stadionok helyett iskolákat", "egyéni tanterveket", "szabad és változatos tankönyvpiacot" követelt. Szántó Judit, a Hívatlanul Hálózat aktivistája élesen bírálta a bevándorlókról szóló, kilátásba helyezett nemzeti konzultációt. "Aki ezt kitölti, hozzájárul Magyarország további fasizálódásához" - szögezte le. A demonstrálók nemzetiszínű, illetve európai uniós zászlókat lobogtattak, illetve "Hazugságok helyett őszinte szembenézést!" és ehhez hasonló feliratú transzparenseket tartottak a magasba.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Pár száz fő később az Erzsébet térre vonult, majd néhányan táblákkal felszerelkezve, és egymást villámgyorsan "egybekötözve," beálltak a József Attila utca és a Bajcsy Zsilinszky út kereszteződésébe, ahol tudósítónk közlése szerint gyakorlatilag megbénították a forgalmat.
A mintegy húsz emberből álló csoport miatt az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésében egy időre leállt a forgalom. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) pár perccel 18 óra előtt a rendőrségi honlapon azt közölte: a rendezvény szervezője, egy magánszemély a BRFK-ra vasárnap 17 óra 4 perckor jelentette be a VI. kerületi Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út kereszteződésében lévő demonstrációt. A tüntetők többek között a kormány leváltását, kormánytagok bíróság elé állítását követelték, "alkotmányt, jogállamot, demokráciát" rigmusokat skandáltak. Európai uniós és nemzeti színű zászlókat lobogtattak, továbbá "Soha többé maffiaállamot, "Soha többé hazug kormányt", "Soha többé négymillió szegényt" feliratú táblákat tartottak a magasba.
Fotó: Kökényesi Gábor
A Népszava helyszíni tudósítójának közlése szerint rendőri beavatkozás nem történt, a blokádot a tüntetők fél hét körül feloldották, és megkezdték az elvonulást a helyszínről.
Szombaton, ahogy korábban megírtuk, mintegy félezren demonstráltak délelőtt a Normafánál az egészségügyisek Fekete Hétvége nevű rendezvényén. A nagyrészt fekete pólóban, ruhában megjelent ápolók, és „ápoltak” egyebek mellett a túlterheltség, ki nem fizetett túlórák miatt emelték fel szavukat. Mint elhangzott: rendezvényük nem tüntetés, semmiféle politikai felhangja nincsen, még csak nem is a kormány ellen demonstrálnak, hiszen onnan várják a megoldást. Ugyanakkor a betegek nem bírnak ki további három ilyen kormányzati évet.