Sok olyan kitűnő művész van az örökös tagok között, aki már csak az égi társulatban léphet fel. A díj csaknem húszéves történetében azonban most fordult elő először, hogy valaki posztumusz kapta meg az elismerést. Pap Vera még megtudta, hogy a közönség őt is beválasztotta a Halhatatlanok Társulatába, de az oklevelet és a virágcsokrot már csak férje vehette át. Aztán az új tagok közé került Börcsök Enikő - aki a Vígszínházban hosszú éveken át játszott együtt Pap Verával - is felidézte alig több mint két hete elhunyt kolléganője hitvallását. Hiszen a színjátszás mindkettőjük életét meghatározta; hivatásukat nagyon komolyan vették.
Az idén is négy kategóriában lehetett szavazni a Halhatatlanok Társulatára. A színészek közül Balázsovits Lajos és Fodor Tamás lett örökös tag. Mindketten több mint fél évszázada vannak a pályán. Balázsovits - aki 1992-től húsz éven át a színigazgatást is kipróbálta a Játékszín élén - ifjan igazi sztár volt. Rengeteg filmben játszott, színpadon is főszerepeket alakított, a díjat átadó Szinetár Miklós - egykori főiskolai osztályfőnöke - mégis egy vizsgaelőadását idézte fel.
Azt mondta, Major Tamáson kívül csak Balázsovits tudta igazán jól eljátszani Shakespeare hősét, III. Richárdot. Fodor Tamás az Universitas, majd a Stúdió K mindeneseként szerzett nevet, hosszú éveken át nemcsak szinkronizált, hanem rendezett is, az utóbbi időben pedig nagyszerű alakításaival hívta fel magára figyelmet.
Alternatív társulatnál indult Juronics Tamás pályája is. Húsz éve vezeti a Szegedi Kortárs Balettet. A díjat átadó nagyszerű - már nyugdíjas - balettművész, Orosz Adél pedig azt említette, nem csak azért néz fel rá, mert sokkal kisebb nála, hanem művészi eredményeiért is. A balettművészek másik új örökös tagja, Metzger Márta már búcsút mondott a színpadnak, a rengeteg klasszikus szerepnek, s napjainkban ő is a modernebb táncokkal foglalkozik. Az egyre jobb ExperiDance társulat felkészítésében vesz részt.
Az operaénekesek közül a egy lírai koloratúrszopránt és egy baritonistát szavazott be a közönség a társulatba. Kertesi Ingrid mögött hosszú pályafutás van, míg Kálmándi Mihály a fiatalabb generációhoz tartozik. Mindketten hatalmas sikereket értek el a nemzetközi színpadokon is. Kálmándi egyébként a kolozsvári opera tagja volt, 1988-ban azonban - az akkori NDK-n keresztül - disszidált Magyarországra, a Verdi-specialistaként ismert művész azóta tagja a Magyar Állami Operaháznak.
A Halhatatlanok Társulatának díjkiosztója immár második éve szerényebb, mint korábban volt. Amíg a Magyar Televízió a kezdeményezés mögött állt, a Nemzeti Színházban különleges gálaműsor keretében adták át a díjakat. A 2010-es kormányváltás után azonban a közszolgálati média nem tartotta fontosnak, hogy támogassa ezt a politikamentes, a művészet elismerését szolgáló akciót. Tavaly óta a Klubrádió támogatásával lehet újra szavazni az örökös tagokra és a gálaest is jelentősen átalakult.
A közönség felvételről nézhet meg néhány korábbi sikeres produkciót a Halhatatlanok Társulatát megálmodó és azóta is szervező Szegvári Katalin és Érdi Sándor szerkesztésében. Ez azonban egyúttal különleges élményt is jelent. A tegnapi műsorban felidézték például, amint Kállai Ferenc énekelt - márpedig ő ritkán fakadt dalra -, valamint Oszwald Marika egyik bravúr-számát. Ismét láthatta a közönség Kulka Jánost, egy súgó dalával, valamint a nemrég eltávozott művészek közül Garas Dezsőt és Margitai Ágit is. De jó volt látni Galambos Erzsit - aki ezúttal a közönség soraiban is ott volt -, valamint a tehetséges és a jövendő örökös tagok közé esélyes fiatalokat is.
Arató András, a Klubrádió vezérigazgatója zárszavában arról beszélt, talán egyszer a mai közszolgálat is eljut odáig, hogy fontos lesz a művészet, a tehetség pártolása. Bár erre most sok esély nem látszik, de reménykedni azért lehet.