A Budapesti Vegyiművek telephelyén az évek során felhalmozott veszélyes hulladék környezeti kockázatának megszüntetése érdekében gyors és hatékony állami beavatkozásra van szükség - jelezte közleményében a minisztérium.
A helyzet mielőbbi megnyugtató rendezése érdekében ezzel együtt szükség van arra is, hogy az érintett terület állami felelősségi körbe kerüljön. A kormány ezért megvizsgálja, hogy a felszámolási eljárást milyen módon lehet minél előbb lezárni, szükség esetén törvénymódosítással - hangsúlyozta az FM. A felszámolási eljárás mielőbbi lezárására azért van szükség, hogy állami felelősségi körbe lehessen vonni a területet, és a kármentesítés is mielőbb megtörténhessen - összegezte közleményében a szaktárca.
Az FM környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára hétfőn az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának meghallgatásán azt mondta, hogy nincs közvetlen katasztrófahelyzet a Budapesti Vegyiműveknél (BVM).
Az államtitkár kitért arra: a céget 1993-ban privatizálták, 2000-től tulajdonosi szerkezete folyamatosan változik, és a társaság 2007 óta felszámolás alatt áll. A vállalathoz több telephely is tartozik Budapesten és a fővároson kívül is, de jellemző, hogy valamennyi környezeti kárral terhelt. A BVM főbb termékei között szerepelt a klór, a kénsav, a hypo, de enyvek, műtrágyák és különféle ásványi sók, valamint növényvédőszerek is.
Az államtitkár úgy vélekedett: a felszámolási eljárás végén sem lesz arra pénz, hogy az Illatos úton a környezeti károkat felszámolják, ezért az államnak is szerepet kell vállalnia ebben. A szaktárca pedig arra készül, hogy az unió jelenlegi költségvetési időszakában a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program keretében fordít pénzt a kárfelszámolásra. Ehhez azonban állami felelősségi körbe kell kerülnie az ügynek, mert magánterületen ilyen állami beavatkozásra nincs mód - közölte.
A dokumentum így folytatódik:
A 410 millió forint közvagyont eltőzsdéző Fazekas Sándor arra büszke, hogy hazánkban hamarosan megszűnik az állattartás? Arra büszke, hogy megszűnnek az agráriumban a legális munkahelyek?
Ha a brókerkormány minisztere az országot járva nem csak pörköltet enne, hanem az agráriumból élőkkel is szóba állna, tudhatná, hogy földet művelő gazdák és társaságok arányának változása csupán adminisztratív jelenség: az államilag büntetett társaságok igyekeznek megfelelni az új formai elvárásoknak.
Fazekas Sándornak semmi oka nincs a büszkeségre egy olyan országban, ahol a tejtermelők idén 60-70 milliárd forint veszteséget termelnek, mert a brókerkormány nem hajlandó csökkenteni a legfontosabb alapvető élelmiszerek, köztük a tej áfáját. Értjük mi, hogy a fideszes barátok a sertéságazatban érdekeltek, és azért csökkent a sertéshús áfája, mert az áfacsalás fáj nekik, de az ország érdeke az volna, ha minden fontos alapvető élelmiszer áfája 5 százalék lenne.
Kormányváltás után az MSZP csökkenti az alapvető élelmiszerek áfáját, újraírja a földtörvényt és visszaadja a jogtalanul elvett földeket a helyben lakó gazdáknak. Addig is azonban a vidék megmentésének első lépéseként Fazekas Sándor azonnal távozzon hivatalából!
Gőgös Zoltán,
az MSZP elnökhelyettese, országgyűlési képviselő
Harangozó Gábor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerdai budapesti sajtótájékoztatón elmondta, ha az államfő aláírja a kedden elfogadott törvényt, akkor kezdeményezni fogják, hogy az ellenzéki pártok közösen forduljanak az Alkotmánybírósághoz (Ab). (Az alaptörvény szerint az országgyűlési képviselők egynegyede kezdeményezheti, hogy az Ab vizsgálja felül a jogszabályoknak az alaptörvénnyel való összhangját.) Emlékeztetett arra, hogy civil kontrollt is szeretnének megvalósítani a pályázati rendszer fölött, azaz természetvédelmi civil szervezetekkel ellenőriznék, hogy a pályázatok kiírása megfelel-e a természetvédelmi követelményeknek, illetve a vállalt kötelezettségeket betartják-e a nyertesek.
Szerinte Magyarországon a korrupció a fideszes kormányzás alapja. Az egyik legelterjedtebb módszernek nevezte azokat a pályázatok, amelyeket szerinte átláthatatlan körülmények között barátok, rokonok strómanok nyernek. Megjegyezte: ezt a rendszert elégelte meg az EU, amikor felfüggesztette az egyik operatív program 700 milliárd forint összértékű kifizetéseit, és ezért aggódik mindenki most a nemzeti parki földek "lenyúlása" miatt. A szocialista politikus közölte, a helyzet rendezését célzó, a teljesen nyilvános, "üvegszerű" pályázati rendszer kialakítását célzó szocialista törvényjavaslatot kedden azonban nem szavazta meg a Fidesz a parlamentben. Értékelése szerint a nagyobbik kormánypárt ezzel nyíltan beismerte, hogy érdekelt a jelenlegi korrupt rendszer fenntartásában.