oktatás;Neptun Általános Iskola;

2015-05-03 20:37:00

A Neptun bezárása a Fidesz iskolamutyija?

Már csak Balog Zoltánban bízhatnak a XV. kerületi Neptun utcai iskola diákjai, szüleik és tanáraik. Ha a miniszter aláírja a kerületi oktatás átszervezéséről, valójában az intézmény megszüntetésről szóló határozatot, akkor szeptembertől már nem ide jár 289 kisdiák.

Bár a XV. kerületi Neptun utcai iskolába járó csaknem 300 gyerek szülei 1600 tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze, a tantestület pedig hét pontba foglalta a pedagógiai program kibővítésének lehetőségeit, a kerület képviselő-testületének fideszes többsége múlt csütörtökön elfogadta a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) döntését arról, hogy a Neptun beolvad a Kontyfa utcai iskolába.

Nemcsak petícióval, de iskolafutással is tiltakozott a Neptun-közösség – most úgy tűnik, hiába FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Nemcsak petícióval, de iskolafutással is tiltakozott a Neptun-közösség – most úgy tűnik, hiába FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Az önkormányzati képviselők nem fogadták el a szocialista Móricz Eszter indítványát, hogy a megjelent pedagógusok és szülők előtt név szerinti szavazással vállalják álláspontjukat, de a kijelzőn mindenki követhette a voksolást. Nem véletlen, hogy párttársa, Tóth Imre a 12 igennel szavazónak felháborodottan odakiáltott: "szégyelljétek magatokat!" A döntés háttere és célja ugyanis szerinte egyaránt követhetetlen, pusztán gazdasági szempontok alapján pedig nem lehet megalapozott határozatot hozni egy összetartó közösség megszüntetéséről. Tóth lapunknak fölidézte az utóbbi hónapok történéseit, első lépésként említette azt a találkozót, ahol állítólag a kerület egyik vezetője, a volt fideszes polgármester, László Tamás és a kínai-magyar kéttannyelvű iskola képviselője az Emberi Erőforrások Minisztériumában beszélgetett a kerületben amúgy hosszú évek óta működő kínai iskola gimnáziumi részének létrehozásáról. Akkor még több helyszín is szóba került, majd a KLIK fővárosi vezetőjének április 10-én kelt levele eldöntötte a kérdést, a verdikt a Neptun bezárásáról szólt.

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

Kérdésünkre, hogy vajon miért állna érdekében a korábbi polgármesternek a lépés támogatása, Tóth emlékeztetett: a kerület egykori vezetője a vagyonkezelő alapítványának fenntartásában működő kínai-magyar intézmény iskolatanácsának tagjaként tehetett ilyen ígéretet, amit most sikerül beváltania. Szerinte ezért terjedhet a kerületben, hogy a Neptun bezárása a Fidesz iskolamutyija. Az MSZP képviselője szerint a döntés előkészítetlen, alig néhány nap maradt a vélemények ütköztetésére, egy héttel a leendő elsősök beíratása előtt derült ki, hogy valójában a Kontyfa utcába járnának szeptembertől a gyerekek. Csak nagyon nem mindegy, hogy ezt milyen nézőpontból vesszük számításba: enyhe figyelmeztetésként a tankerületnek, hogy legközelebb legyen körültekintőbb, vagy az elutasítás indokaként.

A Neptunba járó gyerekek között több mint hatvan sajátos nevelési igényűnek számít, nekik különösen nehéz lesz olyan új befogadó iskolaközösséget találni, ahol kis létszámú osztályokban elegendő időt és figyelmet kapnak, hogy fejlődhessenek. A jövőt firtató kérdésünkre Tóth is azt mondta, még senki nem tudja, mi lesz a következő tanévben. A pedagógusok nem tudják, mindegyikük mehet-e kijelölt iskolába, sikerül-e egyben tartani az osztályokat, a diákok szülei pedig nem biztosak még abban sem, hogy ebben a kerületben akarják-e tartani a gyerekeiket. "Ami itt történt az sok minden, csak nem szabad iskolaválasztás" - idézte a tiltakozók érveit a képviselő, aki szerint, ha igaz, hogy a bezárás története egy minisztériumi beszélgetéssel kezdődött, akkor nem bízhatnak a miniszteri vétóban, hiszen a Neptun felszámolása már hónapokkal ezelőtt eldőlt.

Kecskeméten is a pártpolitika dönt?

A kecskeméti képviselő-testület kormánypárti többsége annak ellenére nem szavazta meg Lukács Lajosnak, a helyi Bányai Júlia Gimnázium Igazgatójának vezetői pályázatát, hogy a város alpolgármestere is ezt kérte. A Hírösvény nevű városi portál szerint Lukács eredményességét az iskola sikerei, s az egyetemre felvett diákjaik igazolják, egy baj volt csak az igazgatóval: "a Bányai Júlia Gimnázium érdekeit és függetlenségét mindig szem előtt tartó Lukács tanár úr elrúgta a pöttyöst, pontosabban a narancsot", azaz vitába keveredett a helyi fideszes képviselőkkel. Az iskola és az igazgató pártolói Megvédjük a Bányait néven Facebook-csoportot alapítottak.