kézilabda;labdarúgás;jégkorong;társasági adókedvezmény;

2015-05-08 07:56:00

Nem mindig csak a látvány számít

A kormány döntésének következtében a 2010-es évtől öt látványsportág is részesülhet a társasági adókedvezményből (TAO), amelyek elsősorban az utánpótlás- és létesítményhelyzetet hívatottak javítani. Ennek a támogatási formának az első eredményei már láthatóak, igaz nem ott, ahol az ország vezetői azt látni szeretnék. Összeállításunkban annak jártunk utána, miként sáfárkodott a jégkorong, a kézilabda, a kosárlabda, a labdarúgás és a vízilabda a milliárdokkal. Talán nem meglepő, a legkevesebb eredményt a labdarúgásban sikerült elérni – bár ott kifejezetten jól haladnak a létesítménycélú beruházások –, ezzel szemben a többi sportág tényleg bebizonyította, hogy nem csupán pénzpocsékolás volt a számukra érkezett állami támogatás.

Labdarúgás

Sem a felnőtt, sem az utánpótlás terén nem sok eredményt sikerült elérni nemzetközi szinten. Tavaly nyáron, az U19-es korosztály a hazai rendezésű Európa-bajnokságon az előzetes várakozásokkal ellentétben csupán Izrael ellen nyert (2-1), míg Ausztriától (1-3) és Portugáliától is (1-6) könnyedén kikapott.

Öröm az ürömben: ez a teljesítmény is elég volt, hogy 2009 után ismét U20-as vb-n szerepelhessen a korosztály. Azonban, hogy ott mire lesz képes a júniusi új-zélandi seregszemlén a brazil, nigériai és észak-koreai trió ellen, az igencsak kérdéses.

Klubszinten egyedül a Videoton jutott el az Európa Liga csoportkörébe 2012 őszén, ahol még a továbbjutásra is jó eséllyel pályázott. Stadionok terén viszont jól áll a sportág, kérdés, mikor érdekel annyi embert a magyar foci, hogy meg is töltse az új létesítményeket.

Kiemelkedő eredmények:

2012 – Európa Liga csoportkör (Videoton)

2014 – U19-es Eb 6. hely (U20-as vb-kvalifikáció)

Kézilabda

Kézilabdában a Veszprém idén is BL Final Fourt játszhat

Kézilabdában a Veszprém idén is BL Final Fourt játszhat


Noha nem indult jól a TAO-s korszak a kézilabdások számára – a női válogatott nem jutott ki a 2012-es londoni olimpiára, míg férfi csapatainknak nem sikerült túljutniuk a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjén – azért igazi sikersportág vált belőle.

Válogatott szinten mind a férfiak, mind a nők bravúrosan szerepeltek, míg klubszinten nem telt el év 2011 óta, hogy valamelyik csapatunk ne nyert volna nemzetközi kupasorozatot. 2013. július 28-án megkezdte a munkát az első évfolyam a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémián, valamint a győri csapat immár minden igényt kielégítő csarnokban játszhatja a meccseit.

Kiemelkedő eredmények:

2011 – KEK-győzelem (FTC)

2012 – olimpiai 4. hely (férfi válogatott), Eb-3. (női válogatott), KEK-győzelem (FTC)

2013 – BL-győzelem (Győr)

2014 – BL-győzelem (Győr), BL Final Four (Veszprém), EHF Kupa-győzelem (Szeged)

2015 – BL Final Four (Veszprém)

Jégkorong

Jégkorongban már bizonyított az utánpótlásképzés

Jégkorongban már bizonyított az utánpótlásképzés

A hokisok elsősorban annak kapcsán kerültek be az öt látványsportág közé, hogy 2008-ban kiharcolták a divízió I-es világbajnokságon az élvonalba jutást, ahol 70 év után először szerepelhettek. Bár ezt követően nem sikerült megragadni a világelitben, de ezzel elindított egy folyamatot a szapporói győztes csapat. A korábbiakhoz képest nagyságrendekkel több pénz áramlott a sportágba, amelynek kézzelfogható eredményeit is tapasztalhatjuk: a szabványméretű pályák száma ma már 19, jelenleg 4400 igazolt hokis található az országban.

Az utánpótlás-nevelés jó példája az idei krakkói diadal, ahol a magyar válogatott ismét kiharcolta a világelitbe jutást: hat olyan játékos is ott volt Lengyelországban, akik a szapporói csoda idején még csak az U14-es, illetve U16-os korosztályban korongoztak. Klubszinten az Alba Volán a 2007/2008-as idénytől pallérozódik az osztrák ligában (EBEL), ahol az idei évben már az elődöntő is karnyújtásnyira volt.

Kiemelkedő eredmények:

2012 – EBEL-negyeddöntő (Alba Volán)

2014 – EBEL-negyeddöntő (Alba Volán)

2015 – Divízió I/A vb-2. (válogatott), EBEL-negyeddöntő (Alba Volán)

Kosárlabda

A kosarasoknál a Szolnok (fehérben) a zászlóshajó

A kosarasoknál a Szolnok (fehérben) a zászlóshajó

A 2000-es évek első évtizedében klubszinten elsősorban a női sikerektől volt hangos a sportág. A 2010-től számított érában viszont a férfiak vették át a zászlóshajó szerepét. Azon belül is a Szolnok sikereiről hallani elsősorban. A Tisza-partiak 2012-ben és 2014-ben is bejutottak a harmadik számú európai kupasorozat, az EuroChallenge négyes döntőjébe, továbbá a 2012/2013-as szezontól az Adria Ligában is elindult az együttes, ahol idén már az előkelő hetedik helyen végzett.

A nőknél az anyagi gondoktól terhes időt követően kezdenek ismét magukhoz térni, ezt bizonyítja a Sopron az Európa Kupában elért negyeddöntőjével. Válogatott szinten ugyan nem sikerült kijutni egy világversenyre sem, de a nők és férfiak számára is csak egy hajszálon múlott az Eb-kvalifikáció. A nők idén júniusban viszont hazai közönség előtt bizonyíthatnak a román-magyar közös rendezésű kontinensviadalon. Létesítmények tekintetében a kézilabdához hasonlóan a kosárlabdázók is új csarnokokkal gazdagodtak.

Kiemelkedő eredmények:

2012 – EuroChallenge 4. hely (Szolnok)

2014 – EuroChallenge 4. hely (Szolnok)

2015 – Adria Liga 7. hely (Szolnok), Európa Kupa negyeddöntő (Sopron)

Vízilabda

Vizilabdában a férfiak mellett a nőkre is számíthatunk

Vizilabdában a férfiak mellett a nőkre is számíthatunk

A 2010-es évektől generációváltáson esett át a női és a férfi szakág egyaránt, és hamar eredményeket is produkáltak pólósaink. Benedek Tibor 2013-ban már világbajnoki címig vezette fiait, míg Merész András a nőket repíti rendre a négy közé a világversenyeken. Legutóbb éppen Győrben épült uszoda, de például Szolnok, Miskolc, Szentes is gazdagodott ilyen létesítménnyel.

Ráadásul erre a szezonra, ugyancsak mindkét nemnél, hazaigazoltak a válogatott klasszisok, így a világ legerősebb bajnokságává erősödött a magyar élvonal. Reméljük, ez a tendencia nem csak az olimpia közelsége miatt alakult így, hanem ez egy folyamat része. Idén a férfiak voltak eredményesebbek, hiszen a válogatott bejutott a Világliga Szuperdöntőjébe, illetve a Bajnokok Ligájában először fordul elő, hogy két csapatunk is ott van a fináléban, míg a hölgyeknél az UVSE az Euroligában, míg a Szentes a LEN Kupában lett negyedik..

Kiemelkedő eredmények:

2012 – olimpiai 4. hely (női válogatott), Eb-3. (női és férfi válogatott), BL Final Four (Vasas)

2013 – világbajnok (férfi válogatott), vb-3. (női válogatott)

2014 – Eb-2. és Világkupa-2. (férfi válogatott), Eb-3. (női válogatott)

2015 – BL Final Six (Szolnok, Eger)