utazás;Erdély;Gyergyószentmiklós;Gyilkos-tó;

2015-05-11 07:40:00

Kalandozás várurak és medvék nyomában

Erdély mesés szépsége messze földön híres, mégis kevesen fedezik fel igazi csodáit, kevesen élik át igazi élményeit. Az embernek ugyanis egyedül nehezebb megtalálnia azokat a helyi specialitásokat, amiket megnézve és kipróbálva valóban titkokat láthat. A vidék igazi arcának megismerésében segít a világutazó Kiss Róbert Richard, aki az erdélyi táj szerelmese, s az idén már harmadszor indul túrára vendégeivel.

Csak aki már járt itt, az tudja mit jelent magyarként csavarogni ezeken az érintetlen tájakon. Nem elég egyszer ellátogatni ide, mert minden utazás újabb és újabb kalandot kínál. Erdélyben barangolni igazi szenvedéllyé is válhat. A nagy kaland Kalotaszentkirálytól, a Gyilkos-tó lélegzetelállító vidékén át, Gyergyószentmiklóson keresztül egészen egy valódi medvelesig tart. Az egykori Gyergyószék központjában valaha örmények, székelyek, zsidók kereskedtek.

Katolikusok, reformátusok, örménykatolikusok vagy zsidók éltek itt együtt békességben. A templomokban pedig igazi különlegességek várnak a felfedezésre. Az örmény katolikus templomban sok száz éves miseruhákat rejtenek a szekrények. A római katolikus templom helyén pedig valamikor régi gót templom állott. Az elhagyott zsinagóga az itt élő zsidóság tragédiájáról beszél.

Ki hinné, hogy itt még a lányok asszonyok ruhája is titkokat rejt? A lányok és asszonyok különleges üzeneteket és információkat szőttek a ruhák mintájába. Aki ismeri a titkos jeleket, az például egy ruha alapján a viselőjéről azt is meg tudta mondani, hogy férjezett-e vagy milyen gazdag családból származott. Gyergyószentmiklóstól szinte csak ugrásnyira várja a túrázókat az érintetlen természet.

A Gyilkos tó vagy a Békás szoros Erdély legszebb és legismertebb turisztikai látványossága. A több száz méter magas sziklafalak Európa egyik legkedveltebb mászóhelyét biztosítják. Aki elhagyja az hagyományos útvonalakat az olyan varázslatos helyeket fedezhet fel, amilyent még a természetfilmesek is csak ritkán láthatnak. Nem véletlen, hogy sokan kifejezetten a természetfotózás kedvéért látogatnak el ide.

Persze, ha elhagyjuk a legforgalmasabb turistautakat, akkor azzal is számolnunk kell, hogy egy jól megtermett barnamedve sétál velünk szemben. Egész Erdélyben ugyanis itt a legtöbb a vadon élő mackó. Bár a medve alapvetően békés természetű jószág, azért egy-egy ilyen találkozáskor nem árt az óvatosság.

A medvék – mint általában mindenhol, ahol ember közelében élnek – itt is megtanulták, hogyan lehet megszerezni a turisták által elhagyott ételmaradékokat. A kalandok nem lehetnek teljesek egy valódi medveszafari nélkül! Az izgalmas fotók ebben az esetben biztosan a családi fényképalbumba kerülnek és a turista sem jut a medve bendőjébe.

Aki felmászik szárhegyi Lázár kastély a bástyáira, annak jutalma talán Erdély legcsodálatosabb panorámája. A belépőért kért, szinte jelképes összeg fejében akár várúrnak is képzelhetjük magunkat a hatalmas fogadóteremben. Valódi gasztronómiai kalandokat is átélhetnek a vállalkozó kedvű túrázók a sokízű erdélyi konyhaművészet jóvoltából. Tányérba kerül a csorbaleves számtalan változata, a párolt pisztráng vagy a csevapcsicsa.

Kinek-kinek gusztusa szerint. A helyi sör, a világos Ciuc (Csíki) vagy barna Silva íze - amit a pincértől magyarul rendelünk -, visszarepít minket, abba a korba, amikor a kávéház teraszán kvaterkázni szinte kötelező kulturális eseménynek számított. A szervezők természetesen arról is gondoskodnak, hogy minden helyi specialitásból (például pálinkából, lekvárból vagy akár szarvasgombából és hagymából) vihessenek haza igazi vásárfiát az utazók.