A terv szerint 750 állást még az idén létrehoznak. Jelenleg a kérelmek átfutási ideje nagyjából 6 hónap. Ezt 3 hónapra kell csökkenteni. Főleg két csoportnál kell változtatni a hivatal munkáján. A menekültstátus elnyerésére nagy eséllyel pályázó - például háborús övezetből érkező - menedékkérők beadványait az eddiginél rövidebb idő alatt kell elbírálni, és fel kell gyorsítani az integrációjukat. Ugyancsak gyorsabban kell eljárni mindazok esetében, akiknél kezdettől fogva látszik, hogy nincs esélyük a menekültstátus megszerzésére. Őket lehetőleg nem önkormányzati menekültotthonban, hanem a BAMF menedékkérőket befogadó állomásain kell elhelyezni a kitoloncolási eljárás gyorsabb, hatékonyabb lefolytatása céljából.
A tartományi kormányok és a helyi önkormányzatok célzott pénzügyi támogatást is kérnek a szövetségi kormánytól. Erről egyelőre nem állapodtak meg, és a BAMF személyi állományának növeléséről is majd csak júniusban hoznak végső döntést - ismertették a berlini kancellári hivatalban tartott egyeztetés utáni sajtótájékoztatón, amelyen részt vett többek között Angela Merkel kancellár és Thomas de Maiziere belügyminiszter.
Németországban tavaly 60 százalékkal, a 2013-ban regisztrált 127 ezerről 203 ezerre emelkedett a menedékjogi kérelmek száma. Ennél többen csak a kilencvenes évek elején, a balkáni háborúk idején kértek menedékjogot Németországban. Az idén még magasabbra emelkedik a menekülthullám, a BAMF előrejelzése szerint 400 ezer új kérelmet adnak be.
Németország a földközi-tengeri menekültválság enyhítésére is tesz erőfeszítéseket. A napokban két német hadihajó kezdett mentőműveletet az olasz partoktól délre. Pénteken a védelmi minisztérium közölte, hogy a Hessen nevű fregatt Lampedusa térségében 250 embert mentett ki egy hajóról, amely vészjelzést adott le, a Berlin nevű ellátóhajó pedig a líbiai főváros, Tripoli térségében 180 embert mentett ki két bajba került bárkáról. A hajótörötteket egy olasz kikötőben teszik partra.