Fukusima;

Fukusima/Getty Images

- Fukusima: figyelnek a sugárterhelésre

Az utóbbi egy évben másfélszeresére nőtt a sugárzási limitet elért dolgozók száma a japán Fukusima Daiicsi atomerőműben. Március végéig 992 dolgozó kitettsége érte el a határértéket a Japan Times című napilap jelentése szerint. Az előző évben a fukusimai mentésben résztvevők közül még csak 660-nak kellett befejeznie hasonló okból a munkát. A 992 dolgozó közül csak 14 az üzemeltető energiaszolgáltató cég, a Tepco vállalat alkalmazottja, a többiek szerződéses munkások.

A 2011 márciusi hatalmas földrengés és pusztító cunami után történt nukleáris katasztrófa óta többezer ember dolgozik az erőműben a mentési munkálatoknál, a leolvadt reaktorok és a súlyosan megrongált épületek kármentesítésénél. A japán egészségügyi minisztérium úgy rendelkezett, hogy akit öt év alatt összesen 100 millisievert (mSv) sugárzás ért, az nem dolgozhat tovább a fukusimai tiltott zónában. Egy munkás egy év alatt legfeljebb 50 mSv sugárdózist kaphat.

A 2014-es pénzügyi évben egyébként több mint húszezer munkást ért – átlag 4,99 mSv – sugárszennyezés. A sugárzásnak kitett dolgozók száma nőtt, az átlagos dózis azonban csökkent, az előző évben még 5,25 mSv volt, azaz egyikük sem közelítette meg a limitet. Az egészségügyi hatóságok folyamatosan nyomon követik a jelenlegi és a korábbi dolgozók egészségi állapotát.

Az Aszahi című lap jelentése alapján az elmúlt egy évben egy ember veszítette életét, 63-an sérültek meg – nem a sugárzással kapcsolatos - ipari balesetben, kétszer annyian, mint az előző 12 hónapban. A balesetek többségét a tapasztalatlanság okozta, az érintettek zöme még csak pár hónapja dolgozott az erőműben. A fukusimai erőmű leolvadt blokkjaiba még védőruhában is tilos a belépés, robotok segítségével, távvezérelt kamerákkal mérik fel a reaktoron belüli helyzetet.

Egyelőre ismeretlen támadók lelőttek két rendőrt - egy férfit és egy nőt - a Mississippi állambeli Hattiesburgban - írja a távirati iroda hírei alapján a hvg.hu.