Soós Attila, a Fidesz miskolci önkormányzati képviselője egy évvel ezelőtt sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a miskolci "gettók és nyomortelepek" felszámolását tervezi a városi közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciója. A hangoztatott cél, hogy biztonságosabb, élhetőbb legyen a borsodi megyeszékhely, a város szégyenfoltjai, a gettók, nyomortelepek megszűnjenek.
Ezt pedig úgy tervezték megvalósítani, hogy közölték: akik hajlandók elhagyni a házaikat, és a város közigazgatási határán túli településeken vesznek ingatlant, azok támogatását javasolják a közgyűlésnek. Az ezt tartalmazó előterjesztést a közgyűlés többségi szavazattal fogadta el 2014 májusában.
( A döntés miatt az érintettek, jogvédők és civilek is felháborodtak, többször volt tüntetés is a borsodi városban. Idén márciusban Az Európai Uniótól várnak segítséget a miskolci romák – etnikai tisztogatás a stadionépítés miatt címmel nyílt levelet tett közzé Váradi Gábor, a Miskolci Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Horváth Aladár, a Roma Mozgalom a Köztársaságért elnöke és Rácz Béla, a Roma Polgárjogi Mozgalom jogvédője, amely szerint Miskolcon konkrétan etnikai tisztogatás folyik. )
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda szerint az önkormányzat nyilvánvalóan diszkriminatív határozatot fogadott el, ezért a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalhoz fordult. A törvényességi felügyeletet ellátó kormányhivatal ezután az önkormányzattól azt kérte, hogy vizsgálja felül és módosítsa a rendeletet. A miskolci önkormányzat viszont december 18-án úgy döntött, hogy nem enged, és elutasította az indítványt. A kormányhivatal ezért a Kúria elé vitte az ügyet.
A Kúria Önkormányzati Tanácsa pedig megállapította, hogy "Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a lakások bérletéről szóló 25/2006. (VII. 12.) önkormányzati rendelet 23. § (3) bekezdése törvénysértő, ezért azt megsemmisíti". A határozat szerint "törvénysértő az az önkormányzati szabályozás, amely a lakásbérleti jogviszony térítési díj ellenében történő megszüntetését ahhoz köti, hogy a bérlő a település közigazgatási területén kívülre költözzön".
A Kúria döntését a miskolci önkormányzat tudomásul veszi, és a rendeletet ezen passzusait törli - tájékoztatta Koczák Szilvia, a polgármesteri hivatal szóvivője ma az MTI-t.