Izrael;Benjamin Netanjahu;Likud;

2015-05-15 07:37:00

Kínossá vált ünnep

Belső pártharc késleltette tegnap este Izrael 34., Benjamin Netanjahu negyedik kormányát eskütételét. Mindez az egyetlen mandátumos többségre támaszkodó koalíció működési nehézségeit vetítik előre.

Politikai cirkusz késlelteti Benjamin Netanjahu kormányának beiktatását, adta hírül tegnap a kora esti órákban az izraeli ynetnews.com portál. Az egyetlen mandátumos többségre támaszkodó jobboldali koalíció helyzetét az nehezíti, hogy a Likud vezető politikusok nem kapták meg a remélt tárcákat, mert Netanjahu túl sok engedményre kényszerült koalíciós társai felé. Amint azt elemzők már a koalíciós megállapodás után jelezték, a kormányalakítás is azt igazolta vissza, hogy vélhetően nem lesz hosszú életű a negyedik Netanjahu-kormány.

Eleve ez volt Izrael történetének leghosszabb kormányalakítási procedúrája – mind a koalíció, mind a kormánynévsor az utolsó centimétereken állt össze. Lapzártánkkor azonban még nem volt biztos, hogy egyáltalán véget ér ez a folyamat, hiszen az eskütétel még nem történt meg, de az izraeli média is azt valószínűsítette, hogy ha az utolsó percben is, de meg fog történni.

Az kormány tagjainak és programjának bemutatása helyi idő szerint 19 órakor (15 óra közép-európai idő szerint) kezdődött a knesszetben, de a miniszterelnököt saját párttársai kényszerítették programmódosításra. Netanjahunak újra kellett tárgyalnia a tárcák leosztását pártján, a Likudon belül.

Reuven Rivlin köztársasági elnök elhagyta a törvényhozás épületét és jelezte, amennyiben a jelzett két órán túl is halasztanak, többé nem is tér vissza. Az mindenki számára egyértelmű volt, hogy ha csütörtökön éjfélig az új kabinet nem teszi le az esküt, akkor Izrael készülhet az újabb előrehozott választásra.

A Likud két kulcsembere, Gilad Erdan és Silvan Shalom érezték úgy, hogy nem kapták meg a nekik járó minisztériumot. Mindketten az Avigdor Liberman koalícióból való kilépésével megüresedett külügyi tárcát szerették volna, de azt nem osztotta ki Netanjahu, a külügyek legmagasabb szintű intézését saját hatáskörében kívánta tartani. Vélhetően azért, mert eredetileg Naftali Bennet, a telepespártként emlegetett szélsőjobboldali Bájt Hájehudi elnöke is eredetileg ezt a tárcát szerette volna megszerezni. Bennet nélkül pedig nincs koalíció.