Magyar Tudományos Akadémia;Bolyai-díj;Pál Csaba;genetikai rendszerek;

2015-05-17 22:42:00

Átadták a „magyar Nobel-díjat”, a Bolyai-díjat

Immár nyolcadik alkalommal ítélték oda a Bolyai-díjat: ezúttal Pál Csaba biológus, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának főmunkatársa kapta, aki a genetikai rendszerek és biológiai hálózatok evolúciójával foglalkozik.

Ő a harmadik biológus a Bolyai-díjasok között, Freund Tamás és Nusser Zoltán után. A díj mellett 100 ezer euró is jár a 40 éves tudósnak, amelyet a további kutatások finanszírozására fordíthat. Pál Csaba munkájának egyik fontos célja, hogy már ismert antibiotikumok kombinációjának használatával tegyék hatékonyabbá a kórokozók elleni küzdelmet.

A Magyar Tudományos Akadémia közreműködésével felkért 14 tudósból álló, a mindenkori köztársasági elnök elnökletével működő díjbizottság ezúttal is zártkörű tanácskozást követően választotta ki az idei díjazottat. Az elismerést Áder János köztársasági elnök adta át az Akadémia Dísztermében.

A Bolyai-díjat magántőkéből hozták létre abból a célból, hogy kétévente olyan magyar állampolgárságú, illetve magyar származású személy munkáját ismerjék el, aki nemzetközi mércével is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés terén.

Szabó Gábor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Szegedi Tudományegyetem rektora korábban elmondta: „A díj mélyen beágyazódott a tudományos közéletbe, úgy hisszük, a „magyar” Nobel Díjként tartják számon a szélesebb értelmiségi közvéleményben.”