választás;Nagy-Britannia;törvényhozás;alsóház;

- Összeült az új brit alsóház

A brit törvényhozás 650 tagú választott kamarájának első közjogi aktusa az alsóház elnökének megválasztása volt. A képviselők közfelkiáltással az eddigi elnököt, John Bercow-t választották az új alsóház élére.

A parlamenti választások eredményeként - 1992 óta először - abszolút többséget szerzett a 2010 óta kormányzó Konzervatív Párt. A toryk az előző választás után - mivel akkor nem volt meg az önálló többségük - csak a Liberális Demokratákkal koalícióban tudtak kormányozni, ezúttal azonban David Cameron miniszterelnök egypárti konzervatív kormányt alakíthatott.
Az új alsóház összetétele markánsan különbözik a választások előttiétől.

A liberális párt - a konzervatívok eddigi koalíciós partnere - gyakorlatilag megsemmisült: az alsóházban jelenleg 8 liberális demokrata képviselő ül az eddigi 56 helyett. A Liberális Demokraták a modern brit politikatörténet legnagyobb választási katasztrófáját szenvedték el, eddigi vezetőjük, Nick Clegg, aki az előző kormány miniszterelnök-helyettese volt, a választások másnapján távozott a párt éléről.

A legnagyobb arányú előretörést ugyanakkor a Skócia függetlenségére törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) érte el, amely a londoni alsóházban Skóciának járó 59 mandátumból 56-ot megszerzett. A skóciai kormányt irányító SNP-nek eddig hat képviselője volt a brit parlamentben. A skót nacionalisták így gyakorlatilag helyet cseréltek a Liberális Demokratákkal, és most már az SNP-é a harmadik legnagyobb alsóházi frakció a Konzervatív Párt és a Munkáspárt után. 

A Munkáspárt továbbra is a "hivatalos ellenzék" - a brit parlamenti szokásjogban ez a megjelölés a mindenkori második legnagyobb alsóházi frakciót adó pártot jelöli -, de a Labour-frakció is alaposan megcsappant: létszáma 232 fő, 26 fővel kevesebb az előzőhöz képest. A várakozásoktól és az előrejelzésektől jóval elmaradó eredmények miatt a Munkáspárt volt vezetője, Ed Miliband szintén távozott a párt éléről a választások másnapján.

A Konzervatív Pártnak ugyanakkor 331 fős frakciója van, 23 fővel nagyobb az eddiginél, bár John Bercow, a régi-új alsóházi elnök - aki szintén a Konzervatív Párt tagja - tisztségénél fogva nem vesz részt a törvényjavaslatok vitáiban és szavazásain.

A brit belpolitika utóbbi évtizedeinek prominens nevei közül nem indult az idei választásokon - és így nincs jelen az új alsóházban - Gordon Brown volt munkáspárti miniszterelnök, William Hague egykori konzervatív párti külügyminiszter, Jack Straw, a Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veteránja, egykori belügy- és külügyminiszter, Alistair Darling, Brown kormányának volt pénzügyminisztere, David Blunkett volt munkáspárti belügyminiszter, és Sir Malcolm Rifkind, a Konzervatív Párt tekintélyes képviselője, aki a korábbi tory kormányokban védelmi és külügyminiszter is volt.

Az érdemi parlamenti munka jövő szerdán kezdődik, amikor II. Erzsébet királynő a Lordok Házában - a felső kamarában - ismerteti az új konzervatív kormány első évének törvényalkotási programját.

Szerdán sokfelé kell számítani záporokra, zivatarokra, a hevesebb zivatarokat felhőszakadás, jégeső és viharos szél kísérheti. Nyugaton, északnyugaton zivataroktól függetlenül is erős lehet az északias szél. A legmagasabb hőmérséklet 21 és 29°C között alakul.