A szakemberek szerint legveszélyesebbnek ítélt 991 hordót - amelyekben DNBS-hulladékok (dinitro-benzoesav), anyalúgok, savak (például kénsav), különböző szilárd és folyékony veszélyes hulladékok vannak - május 31-ig elviszik az Illatos úti telephelyről, a maradék mérgező hulladék elszállítása azonban csak jövő tavasszal fejeződhet be.
A kormány szerint ezzel meg is oldják a mérgezett terület mintegy tíz éve húzódó rendezésének ügyét - olvasható a Miniszterelnökség tegnapi közleményében. Május 14-éig már 514 hordót szállítottak el a telephelyéről, ami mintegy 80 tonnát jelent.
A teljes hulladék-elszállításra és -megsemmisítésre várhatóan közbeszerzési eljárást írnak ki, az azonnali elszállítást nem igénylő hordókat addig is fóliával fedték le, így is akadályozva az esetleges környezetkárosítást. A Pest Megyei Kormányhivatal a Saubermacher Magyarország Kft.-vel kötött szerződést április 30-án arra, hogy elszállítsa és ártalmatlanítsa a Budapesti Vegyiművek területén a környezetre közvetlen veszélyt jelentő veszélyes hulladékokat. Most már biztos, hogy minden az Illatos útról elszállított veszélyes hulladékot a dorogi égetőben ártalmatlanítanak.
A Népszava korábban beszámolt arról, hogy a dorogiak nem örülnek az Illatos úti méregnek. Félnek, mert nem tudni, pontosan milyen összetételű anyagok kerülnek a tűzbe, ahogy az sem biztos, hogy az égető képes lesz-e teljes egészében ártalmatlanítani a mérgező anyagokat.
A kormány igyekszik eloszlatni a félelmeket, s jelezték, hogy az égetés során keletkező füstgázt folyamatosan tisztítják, és csak a megtisztított levegőáram hagyja el az égetőművet. A szakemberek véleménye szerint az Illatos úti ipari hulladék a veszélyességét tekintve semmiben nem különbözik a dorogi égetőben folyamatosan ártalmatlanított vegyületektől - írták.
Mindeközben forrnak az indulatok Várpalotán és a hozzá tartozó Inotán is, ahova az évekkel korábban lerombolt selypi cementgyár azbeszttartalmú hulladékait szállíttatná a kormányzat. A helyi önkormányzat által hétfőn összehívott fórumon megjelent mintegy háromszáz lakos kijelentette: nem kérnek a mérgező törmelékből.
A Lőrinci és Zagyvaszántó határán (a selypi medencében) fekvő egykori cementgyár területének azbesztmentesítését több évnyi huzavona után májusban kezdték meg. A két településen sokan tüdőrákot kaptak az azbeszttől, a helyeik elmondása szerint a temetők is a gyógyíthatatlan mellhártyadaganat áldozataival vannak tele. A több mint kéthektáros területen lévő 26 ezer tonnányi azbeszttartalmú veszélyes anyagot először a helyszínen monodepóniákba gyűjtik, majd zsákokban, leponyvázott járműveken szállítják az inotai deponálóba, ahol hermetikusan elzárják.
Az inotaiak szerint - akiket korábban nem tájékoztattak arról, hogy a mérgező törmeléket lakóhelyük közvetlen közelébe szállítják - már a szállítás is szakszerűtlenül történt, a teherautókon csupán egy ponyvával takarták le a porzó hulladékot.
A hétfői fórumon a kivitelezést végző Partner Depónia Kft. képviseletében Szűcs Károly arról tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy az azbeszttartalmú hulladékot már a felrakás helyén szálmegkötő anyaggal kezelik, a lerakodás után pedig le is fedik azt, hogy ne kerüljön a levegőbe.
Hozzátette, a depóniánál a beszállítás megkezdése előtt is végeztek azbeszttartalom-mérést és azóta is folyamatosan végzik ezt, továbbá Várpalota levegőjében sem találtak azbesztszármazékot. Katona Csaba, Várpalota alpolgármestere pedig elmondta, hogy a héten rendkívüli testületi ülést tart a város önkormányzata: felterjesztéssel kívánnak élni a kormányzat irányába, hogy az azbeszttartalmú hulladékot ne az inotai lerakóban helyezzék el.