Emmi;Budapesti Corvinus Egyetem;okirathamisítás;

2015-05-22 16:46:00

Feljelentette a Corvinust az Emmi

Okirathamisítás miatt feljelentést tett az V. kerületi rendőrkapitányságon az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a hamisított levél miatt, amely a minisztérium fejlécét és főosztályvezetőjének aláírását feltüntetve szólította fel a Budapesti Corvinus Egyetem vezetését, hogy intézkedjen az egyetem feldarabolásával kapcsolatban - közölte a Rétvári Bence, a tárca parlamenti államtitkára pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.

Az államtitkár azt mondta, "futótűzként terjedt" a napokban az interneten az a levél, amely az Emmi hivatalos levelének tűnt, a tárca hivatalos fejlécével és főosztályvezetőjének aláírásával, és amelyben a minisztérium vezetői felhívják a Corvinus vezetőinek figyelmét, hogy kezdjék meg a szükséges intézkedéseket az egyetem feldarabolással kapcsolatban, úgy, hogy a nyilvánosság erről semmilyen formában ne értesüljön. Hozzátette: megvizsgálták az interneten keringő levelet, és a hamisított levélen található iktatószám alapján megállapították, hogy az egy május 14-én a Független Diákparlamentnek küldött levél átszerkesztéséből származik. 

Rétvári Bence a sajtótájékoztatón bemutatta az eredeti és a hamisított levelet is. Elmondta, a hamisított levél készítői meghagyták az eredeti levél fejlécét, a minisztérium megnevezését, az ügyintézőt és iktatószámot, a főosztályvezető aláírását, pecsétjét, a címzést és a szöveget azonban kicserélték. Közölte: egyértelmű, hogy bűncselekménnyel állunk szemben, valaki a minisztérium fejlécét, főosztályvezetőjének az aláírását felhasználva valótlan tartalmú levelet állított elő, és sok ember számára hozzáférhetővé tette. Ez egyértelműen okirat-hamisítás - mondta az államtitkár. Hozzátette: sok esetben tapasztalták már, hogy valótlan alapon vagy meg nem történt döntésekre hivatkozva sokan próbáltak hisztérikus hangulatot, pánikot kelteni, rémhíreket terjeszteni.
"Ebben az esetben nagyon hamar kiderült az igazság, most lebuktak azok, akik talán a korábbiakban is hasonló rémhíreket próbáltak gerjeszteni a felsőoktatásnak a területén. Olyan emberekről, olyan, a kormány politikáját ellenző csoportokról van szó, akik úgy látszik, semmitől nem riadnak vissza. Hogyha okiratot kell hamisítani ahhoz, hogy a kormánnyal szemben hisztériát, pánikot keltsenek, hogyha a hallgatók, tanárok, felsőoktatási vezetők, egyetemek között feszültséget kívánnak szítani, akár ettől az eszköztől sem riadnak vissza" - jelentette ki.  Elmondta, az Emmi okirat-hamisítás miatt feljelentést tett az V. kerületi rendőrkapitányságon, és bíznak abban, hogy a nyomozás minél hamarabb eredményre vezet.

Rétvári Bence hozzátette: akik a hamisítást elkövették, azok ártani akartak a diákoknak, a tanároknak és a kormányzatnak, de Magyarországnak ártottak a leginkább. Ezek az ellenzéki csoportok nem válogatnak az eszközökben, semmitől nem riadnak vissza, ezért használták ki a hiszékenységet, ezért hamisították meg a más témájú levelet - mondta. Megjegyezte: ráadásul az eredeti levél köznevelési témájú, a hamisított pedig felsőoktatási tárgyú.

Az ügy háttere

Mint megírtuk: nem csitul a Budapesti Corvinus Egyetem budai campusának felszabdalásáról, az ingatlanok értékesítéséről szóló hírek körül kialakult botrány. Kedden a Vs.hu írta meg, hogy a kormányzat tervei szerint az épületek eladásából befolyt összeget a Budai Vár felújítására szánnák. Még szerda délután egy, az egyetem rektori hivatalának címzett és Thaisz Miklós, az Emmi főosztályvezetőjének nevével szignált levél is felkerült az internetre, amelyben az egyetem átszervezésével kapcsolatos épületkiürítések előkészítésére szólítják fel az intézmény vezetését. Azonban kiderült, hogy a levél minden bizonnyal hamis, a dokumentumon feltüntetett iktatószám ugyanis megegyezik egy, a Független Diákparlament elnökének küldött minisztériumi levél iktatószámával.

Az Emmi közleményben jelezte: a köznevelésért felelős államtitkárság nem adhat és nem is ad semmilyen utasítást felsőoktatási intézményeknek, a "durva hamisítvány" célja pedig szerintük az, hogy "feszültséget szítson a felsőoktatás szereplői között, szembeállítsa a hallgatókat, szülőket, oktatókat, döntéshozókat, és a rendszer szétzilálásával meggátolja az intézményrendszer biztonságos működését, előidézze annak negatív megítélését". A hamisított levél miatt az Emmi feljelentést tett.

Az egyetemen szerdán hallgatói-oktatói fórumot is rendeztek, amelyre Palkovics László felsőoktatási államtitkárt is meghívták. Palkovics azonban nem ment el, az intézmény vezetőjének küldött levelében azt írta: az üggyel kapcsolatban még nincs miről beszélni. Aznap a Miniszterelnökség is cáfolta azokat a híreket, melyek szerint a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos tervekhez köze lenne a Vár rehabilitációjának - a Corvinus felszabdalásáról szóló híreket azonban nem cáfolták. Az egyetem helyzetét jól ismerő forrásunk szerint a kiszivárgott tervek mögött valóban nem ingatlanügyről lehet szó, sokkal valószínűbb, hogy Orbán Viktor miniszterelnök keze van a dologban, akinek "már évtizede böki a csőrét a Corvinus szerinte túlzott liberális szellemisége". Ezt megerősíti, hogy az elmúlt években a kormány már többször is a halálát kívánta az egyetemnek - eddig sikertelenül. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a felsőoktatási intézmények közül a Corvinusnak van talán a legnagyobb nemzetközi presztízse , a kormány viszont a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek (NKE) szánná ezt a szerepet. Forrásunk úgy tudja: Palkovics László nem támogatja a Corvinus feldarabolását és presztízsrombolását, szakmai körökben azt feltételezik, hogy az államtitkár nem vállalná egy ilyen kormányzati intézkedés levezénylését.

A Corvinus feldarabolásáról és az egyetem ingatlanjainak értékesítéséről szóló hírekről Lázár Jánost is kérdeztük szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnökség vezetője a Népszava kérdéseire válaszolva elmondta: ő maga is a "várakozók álláspontján van" és a sajtóból tájékozódik. "Várom, hogy valaki világos és egyértelmű választ adjon" - mondta, hozzátéve: az ügyben a kormányzat szerepéről szóló híreket rosszindulatú hecckampánynak tartja, a kormány semmilyen döntést nem hozott és nem is tárgyalt az egyetem épületeiről.