Luis Bárcenas és Álvaro Lapuerta négy másik személlyel együtt ül majd a vádlottak padján, köztük van Cristóbal Páez egykori ügyvezető és egy építésziroda három munkatársa is. Az ügyben két évig nyomozott Pablo Ruz vizsgálóbíró, aki márciusban zárta le az ügyet és javasolt vádemelést a hat személy ellen. A bíró 190 oldalas jelentése szerint a Néppárt titkos kasszáját a pénztárnokok felügyelték, a pénz pedig különböző cégektől származott.
A "B" kasszából fizették a párt madridi székházának 1,55 millió eurós (454,5 millió forint) felújítását 2005 és 2010 között, így kerültek az építésziroda munkatársai is a vádlottak közé. Ez az egyik legnagyobb és legszövevényesebb korrupciós botrány Spanyolországban. Az úgynevezett Gürtel-ügy úgy kezdődött, hogy egy vállalkozó ellen nyomozás indult azzal a gyanúval, hogy lefizetett politikusokat és befolyásos pártfunkcionáriusokat. Így jutottak el a hatóságok a PP volt pénztárnokához Luis Bárcenashoz, akiről kiderült, hogy 48 millió eurós svájci bankszámlája van.
Őt azzal gyanúsították, hogy évtizedeken át 5-15 ezer euróval (1 millió 500 ezer - 4 millió 500 ezer forint) egészítette ki több képviselő, köztisztviselő és funkcionárius fizetését magáncégektől származó bevételekből. Az ügy egyik fő kérdése az lett, hogy finanszírozták-e ebből a kormánypárt működését. A Néppárt azt állította, hogy a pénztárnok a saját szakállára tevékenykedett, és erről a párt vezetésének nem volt tudomása. Bárcenast 2013 nyarán előzetes letartóztatásba helyezték. Ezután szivárogtak ki a titkos könyvelésben szereplő információk a spanyol sajtónak és elindult a Bárcenas-ügy.
Spanyolországban a gazdasági válság nyomán kezdtek el komolyan foglalkozni a korrupciós ügyek felgöngyölítésével. 2015 elején a bíróságokon összesen 150 eljárás volt már folyamatban, összesen több mint 2000 gyanúsítottal. Több ügy a legmagasabb köröket is érinti.