Az Európai Unió többszöri követelésre kapta meg a kitiltottak névsorát, amelyhez az orosz külügyminisztérium semmiféle kommentárt nem fűzött. „Semmiféle információnk nincs arról, milyen jogalap, szempontok alapján, kik és milyen eljárásban hozták meg a döntést” – közölte szombaton egy EU-szóvivő.
A listán szereplők egy része a korábbiakban élesen bírálta Oroszországot. A moszkvai külügyminisztérium egy illetékese nem erősítette meg a kiszivárgott lista eredetiségét, s indoklásként csupán annyit közölt, hogy az Európai Unió által Oroszország ellen hozott szankciók „eredményeképpen” állították össze a listát.
Felkerült az Oroszországban nem kívánatos személyek listájára Nick Clegg volt brit miniszterelnök-helyettes, aki már nincs is benne az új brit kormányban, rajta van a listán a kevésbé ismert német Uwe Corsepius, az Európai Tanács főtitkára. Malcolm Rifkind korábbi brit, Katrin Suder jelenlegi német védelmi miniszter beutazását sem engedélyezik.
Mark Rutte holland kormányfő közölte, hogy az EU megosztotta a tagországokkal a listát, három holland politikus neve szerepelt rajta. De a kitiltottak között van Bernard-Henry Levy francia filozófus, Daniel Cohn-Bendit EP-képviselő, a zöld frakció társelnöke, Guy Verhofstadt volt belga kormányfő, az EP-ben a liberális frakció vezetője, Anna Maria Corazza Bildt, Carl Bildt volt svéd kormányfő felesége, szintén EP-képviselő.
A cseh politikusok közül az EU volt bővítási biztosa, Stefan Füle, Jaromir Stetina EP-képviselő, Karel Schwarzenberg, a cseh képviselőház külügyi bizottságának elnöke, illetve a TOP 09 párt egy másik képviselője, Marek Zenisek is. Jerzy Buzek volt lengyel miniszterelnök, EP-képviselő mellett még 13 lengyel politikus került fel Moszkva feketelistájára.
A három balti állam majd húsz politikusát is feltették. Magyar és szlovák név nem található a kiszivárogtatott névsorban. Amikor még márciusban először szó esett az orosz kitiltási listáról, úgy hírlett, 200 név szerepel rajta, köztük 15 magyar személy, köztük egy volt kormányfőé.