nőgyógyászok;sürgősségi fogamzásgátlás;Európai Gyógyszerügyi Hivatal;Párducz László;Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság;

A fogamzásgátlókat a háziorvosok is felírhatnák, de többnyire nem merik vállalni a kockázatot FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINK

- Csak nálunk kell recept

Egy sürgősségi fogamzásgátló az uniós tagállamok között egyedül Magyarországon maradt vényköteles, 28 másik országban március vége óta szabadon lehet vásárolni a patikákban. A hazai nőgyógyászok véleménye megoszlik a kérdésben.

Az Európai Bizottság a sürgősségi fogamzásgátló szabad forgalmazását ajánlotta a tagállamoknak azután, hogy az Európai Gyógyszerügyi Hivatal tavaly novemberben erre javaslatot tett. Az Unió legtöbb tagállamában korábban is recept nélkül lehetett megvenni az uliprisztál-acetátot tartalmazó, a peteérést késleltető, esemény utáni tablettát, de hazánk mellett a horvát, lengyel, német és olasz nőknek is orvoshoz kellett fordulniuk, ha szükségük volt rá. Ma már csak a magyarok rohannak a nőgyógyászokhoz vényért.

A Magyar Család és Nővédelmi Tudományos Társaság Elnöke, a Magyar Gyermeknőgyógyász Társaság Alelnöke a H2Online beszámolója szerint főként a kétségbeesett fiataloknak kínált megoldás miatt a gyógyszer előnyeit hangsúlyozza. Párducz László szeretné széles körben megismertetni, hogy nem kell várakozni a védekezés nélküli szeretkezés után, hiszen van megoldás, hogy elkerülhessék a nem kívánt terhességet.

Az egészségügyi államtitkárság ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy a teherbeesés ellen az aktus után öt napon, vagyis 120 órán belül bevett tabletta csak orvosi és gyógyszerészi háttérrel alkalmazható biztonságosan, hiszen bármikor előfordulhat valamelyik alapanyaggal szemben kialakuló allergia, asztma, de májbetegségek esetén is indokolt a fokozott óvatosság.

Nemzetközi felmérések szerint komoly szövődményeket nem okoznak a sürgősségi fogamzásgátlók, de mellékhatásaik lehetnek. Ezt erősítette meg a Népszavának nyilatkozó gyakorló nőgyógyász is. Turcsányi Attila, a XVI. Kerületi Kertvárosi Egészségügyi Szolgálat vezető főorvosa többnyire akkor találkozik az esemény utáni tablettát kérő páciensekkel, amikor aktus közben kiszakadt az óvszer, ezért a nők megijednek a terhesség lehetőségétől.

Előnyöket és hátrányokat mérlegelve azt mondja, a hormondózis sokaknál okoz vérzészavarokat, különösen akkor, ha néhány héten belül többször alkalmazzák, de ugyanúgy fennáll a trombózis kockázata is a veszélyeztetett csoportoknál, mint a rendszeresen szedett fogamzásgátlók esetében. Ezek alapján ő is azt mondja, legyen orvosi kontroll a tabletta beszedése előtt, bár komoly szövődmény még nem fordult elő a praxisában.

Ugyanakkor Turcsányi doktor is látja, hogy egy hosszú hétvégén nem lehet megoldani a sürgősségi gyógyszer felírását, mert ügyeletben még a női klinikák sem adhatnak ki ilyen receptet. Hétköznap sem egyszerű bejutni a rendelésekre, de azért ez szerinte megoldható, ha van ideje és türelme a páciensnek.

A Kertvárosban kéthetes előjegyzésekkel dolgoznak, amit csak sürgős esetekben borítanak fel, de ha valaki esemény utáni tablettára vár, azonnal behívják, amint felszabadul néhány perc a rendelőben. A nőgyógyász főorvos arra is felhívja a figyelmet, hogy a fogamzásgátlókat a háziorvosok is felírhatnák, de többnyire nem merik vállalni a kockázatot, inkább szakrendelésre küldik a hozzájuk forduló nőket.

Okirat-hamisítás miatt feljelentést tett az V. kerületi rendőrkapitányságon az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egy hamisított levél miatt, amely a minisztérium fejlécét és főosztályvezetőjének aláírását feltüntetve szólította fel a Budapesti Corvinus Egyetem vezetését, hogy intézkedjen az egyetem kertészettudományi, élelmiszer-tudományi, tájépítészeti karának leválasztásáról.