közbeszerzési pályázatok;Tiborcz István;

2015-06-02 07:04:00

A család mindenekfölött?

Bár apósa, a miniszterelnök többször is megvédte a parlamentben, végül az "őt és családját érő támadások miatt" mégis kihátrált a közbeszerzéseken felhizlalt vállalatából Tiborcz István. Eközben Orbán Viktor azt is leszögezte, aki rá vagy a családjára hivatkozva jelenik meg egy állami cégnél, azt zavarják el. A miniszterelnök nem mindig állt így a családi témákhoz, gondoljunk csak vissza a 2001-es Tokaji-ügye.

Zavaros üzleti keringőbe kezdett Tiborcz István, Orbán Viktor veje, aki "az őt ért nemtelen támadások miatt" kiszállt minden olyan vállalkozásából, mely kapcsolatba hozható a közbeszerzési tenderekkel. Április 28-ai hatállyal eladta a Green Investments & Solutions Kft.-t (GI), melyen keresztül a számtalan közbeszerzési pályázatot megnyerő Elios Innovatív Energetikai Zrt.-ben is érdekelt volt. A cégnyilvántartás szerint a GI új tulajdonosa a West Hungária Bau Befektetési Kft. (WHBB), mely a több ízben is sokmilliárdos állami megrendeléseken dolgozó West Hungária Bau Kft. frissen alapított leányvállalata. A West Hungária egyik tulajdonosa a Fidesz-közelinek mondott Paár Attila, aki 9,3 milliárdos vagyonával a 78. leggazdagabb magyarként szerepelt a Napi Gazdaság tavalyi listáján. Egyes sajtóhírek szerint Tiborcz egyből a GI eladása után befektette pénzét és felvásárolta a HCS Experts Kft.-t, amely információ-technológiai szaktanácsadásra szakosodott, de nem tudni biztosan, hogy a GI-ért kapott pénzből vette-e a céget, mert a cégnyilvántartásba már március 31-én, egy hónappal másik vállalata eladása előtt bejegyezték a HCS tulajdonosaként.

A kormányfő barátainak kedvez az adótörvény
Jövő évtől azok a vállalatok, akiknek adózás előtti eredménye egy év alatt legalább ötszörösére nő, elhalaszthatják a társasági adó megfizetését - jelentette be néhány hete Tállai András. A nemzetgazdasági tárca államtitkárának akkori magyarázata szerint az új szabályozás lényege, hogy ez által még több forrás áll a vállalatok rendelkezésére, így azok tovább tudják bővíteni tevékenységüket. A törvény nyertesei azok az Orbán Viktor belső köreihez tartozó üzletemberek lehetnek, mint Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, Tiborcz István vagy a Videoton tulajdonosa, Garancsi István.

Az Elios idén "szokás szerint" még az előző évi eredményeinél is jobban teljesített, 2015-ben 16 közbeszerzési pályázatot nyertek, melyek több mint ötmilliárd forintot hoztak a konyhára - ebből csak májusban mintegy egymilliárdot szedtek össze, de Orbán veje ebben a hónapban papíron már nem volt érdekelt a vállalatban. Érdemes megjegyezni, hogy az Elios már áprilisban (!) túlteljesítette a tavalyi eredményeit: ugyanis 2014-ben 18 tenderen nagyjából 3,7 milliárdot zsebeltek be. A 2009-ben alapított vállalat felemelkedéséhez maga Lázár János adta meg a kezdőlökést: az Elios első nagyobb, 570 milliós megbízását ugyanis az akkor még Lázár vezette Hódmezővásárhelytől kapta - a tenderen két, régóta közvilágítással foglalkozó vállalatot utasítottak maguk mögé. Ennek a megrendelésnek is köszönhető, hogy Orbán vejének ex-cége 2009-ben elkönyvelt 8,4 millió bevétele után 2010-ben már 686 millió forintot szerzett, 2011-re pedig ez az összeg meghaladta a hárommilliárd forintot. (Sokatmondó, hogy ehhez hasonló mértékű növekedéssel csak a szintén Orbán bizalmi köréhez tartozó Mészáros Lőrinc vállalata, a Mészáros & Mészáros Kft. büszkélkedhet - a szerk.)

Nyomozás is indult
A Nemzeti Nyomozó Iroda négy, összesen 1,2 milliárd forint értékű, az Elios által megnyert közbeszerzés ügyében indított nyomozást március elején, "versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban" bűntett elkövetésének megalapozott gyanújával. Először az Átlátszó hívta fel a figyelmet arra, hogy több önkormányzat külsős cégekkel szerveztette meg a közbeszerzések lebonyolítását.
Ezek egyike a Sistrade Kft. volt, melynek tulajdonosa Hamar Endre 2013 januárja és 2014 áprilisa között az Eliosban részvényes Green Investments & Solutions Kft.-ben is érdekelt volt. Hamar cége összesen kilenc olyan pályázatban vállalt szerepet, melyet végül az Elios nyert el - emellett több településen, ahol az Elios szerelte fel a LED lámpákat, a Sistrade alvállalkozóként végzi a rendszer karbantartását.

Május végén Schiffer András azt kérdezte Orbán Viktortól a parlamentben, hogy a kormányfő is részt vett-e azokban a döntésekben, amelyeknek köszönhetően vejének cége is nagyértékű közbeszerzésekhez jutott. Orbán azt felelte: senki nem élvezhet előnyt vagy hátrányt amiatt, mert a családtagja. Hozzátette, hozzászokott már ahhoz, hogy amikor a családját támadják, akkor valójában őt támadják. A miniszterelnök állítása szerint korábban arra utasította a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy ha valaki rá vagy a családjára hivatkozva megjelenik egy állami vállalatnál, azt azonnal zavarják el. Úgy látszik azonban, a családi kérdésekben változott a miniszterelnök hozzáállása a 2001-es Tokaj-ügy óta: akkor ugyanis a részben felesége, Lévai Anikó által tulajdonolt Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. vezetőségét hivatalban lévő miniszterelnökként látta el üzleti tanácsokkal.

"Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi nyerjük a legtöbbet" - tanácsolta az Élet és Irodalom által közölt jegyzőkönyvek szerint, amikor a cég állami forrásokból próbált pénzt szerezni az az évi fejlesztésekre. A vállalat végül mintegy 55 milliós támogatást kapott a minisztériumtól. Orbán egyébként akkoriban, szintén miniszterelnökként óvatosságra intette felesége üzlettársait, amikor azok az állami tulajdonú Tokaj Kereskedőház Rt. vagyonából próbáltak részleteket szerezni: "mi közvetlenül nem vehetünk meg semmit a kereskedőháztól" - mondta az egyik értekezleten a jegyzőkönyvek szerint. A miniszterelnök később a köztévében reagált: "miután a törvény lehetővé teszi, hogy pályázzon a feleségem is ezekre a mezőgazdasági támogatásokra, azt mondtam, hogy ezt bátran tegye meg, de semmiképpen ne ő, illetve az ő cége kapja a legtöbb támogatást" - mondta maga Orbán 2005-ben a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában.