Az Iszlám Állam előretörése nem csupán Irak, hanem a nemzetközi közösség hibája - mondta a párizsi konferencián Haider al-Abadi. Az iraki kormányfő közölte, hogy az Oroszország és a Szíria elleni szankciók miatt országa nehezen jut fegyverekhez. Abadi szerint bármennyire is sok szó esik Irak megsegítéséről, a valóságban ennek nagyon kevés nyomát látják. Az iraki kormányfő hírszerzési információk átadását, és a koalíciós légitámogatás erősítését sürgette.
Irakban a légicsapások ellenére is előretört az IS, néhány hete vették be Anbar tartomány központját, a stratégiai fontosságú Ramadi városát, amelynek visszafoglalása azóta is várat magára. Abadi arról ugyanakkor nem ejtett szót, hogy az iraki fegyveres erők mennyi fegyvert veszítettek a hadszíntéren, épp nemrégiben ismerte el, hogy legalább 2300 amerikaiaktól kapott, páncélozott Humvee került az IS birtokába, s jelentős fegyverkészleteket is zsákmányoltak az iszlamisták.
Az IS a tanácskozás előestéjén iraki rendőrök ellen követett el hármas öngyilkos merényletet, utóbb kiderült, az áldozatok között iráni katonai tanácsadók is voltak. Az Irán által támogatott síita milíciákra számít a bagdadi kormány Ramadi felszabadításánál, bevetésük ugyanakkor tovább növelheti a síita-szunnita ellentéteket.
A francia házigazdák szándékai szerint a konferencia eleve Irakra fókuszált, noha Laurent Fabius külügyminiszter múlt hónapban közölte, a szíriai helyzet is "szóba kerülhet" a tanácskozáson, jelentette az AFP. Szíria területének már több mint felét az IS ellenőrzi, legalábbis a londoni székhelyű szíriai emberi jogi megfigyelő központ legutóbb közzétett becslései szerint. Az IS kezére került nemrégiben az UNESCO által a világörökség részének tartott Palmira város.
Amerikai részről Tony Blinken külügyminiszter-helyettes vett részt a párizsi megbeszélésen, valamint John Allen tábornok, a Fehér Háznak az IS elleni koalíció mellé rendelt különmegbízottja. Allen a France 24-nek adott múlt heti interjújában hangsúlyozta, hogy a politikai, gazdasági, vallási kérdéseket is kezelni kell a katonai fellépés mellett, ez lehet a módja annak, hogy megtörjék a szunnita iszlamisták társadalmi támogatottságát.
Philip Hammond brit védelmi miniszter tegnap Twitteren jelezte, hogy pozitív tárgyalásokat folytattak az iraki kormányfővel. A tanácskozáson intenzívebb támogatást ígértek Iraknak.
Oroszország felszólította az IS elleni koalíciót, hogy koordinálják légicsapásaikat a szíriai kormányzattal. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Bloomberg televíziónak nyilatkozva figyelmeztetett, hogy ha nem állítják meg a dzsihadistákat, "nagyon messzire eljuthatnak". Lavrov hibának tartja, hogy a szíriai fegyveres erőkkel nem egyezteti tevékenységét a nemzetközi koalíció. Az orosz diplomácai vezetője szerint fennáll a veszély, hogy az IS Líbia és Afganisztán felé is terjeszkedik, s Oroszország szomszédságában, Közép-Ázsiában is megjelenhet. Lavrov kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az IS kezére kerülhet-e egész Szíria.
Az Egyesült Államok vezette koalíció hétfőn és kedden tíz légicsapást hajtott végre Irakban és ötöt Szíriában - jelentette amerikai katonai források alapján a Reuters. Irakban az IS egységeit, épületeit, géppuskaállásait és más célpontjait bombázták Moszul, Szindzsár, Tal Afar és Falludzsa közelében.
Szírában Kobani és Al Haszaka térségében az Iszlám Állam taktikai egységeit, egy parancsnoki-ellenőrző központot és egy fegyverraktárat támadtak. Eddig összesen már 4100 légicsapást hajtottak végre a koalíció harci gépei.