Ünnepi Könyvhét;Rakovszky Zsuzsa;Csukás István;Sárközi Mátyás;14. Gyermekkönyvnapok;

2015-06-04 07:45:00

A pénzhajhászás nem vezet jóra

Ma nyílik meg Sárközi Mátyás író ünnepi szavaival a 86. Ünnepi Könyvhét és 14. Gyermekkönyvnapok a fővárosi Vörösmarty téren. Az idei évben 329 új kötet debütál a jeles alkalomra időzítve, a több helyszínen zajló programsorozaton a hazai irodalom jelentős képviselői vállaltak szerepet. A szépirodalmi alkotások mellett előtör a könnyű próza is. Bár az elmúlt években a krízis során a magyar könyvpiac mintegy 30 százalékát vesztette el, de sikerült megállítani a romló tendenciát.

Nyerő a könnyű próza

„A mostani kínálatban meghökkentő módon előrenyomulnak a széles közönségsikerre számító, időnként a kifejezetten lektűrszerű, fikciós- vagy dokumentum irodalomi műfajok” – jegyezte meg Tarján Tamás irodalomtörténész. Azonban a megállapítás akkor nyer tényleges értelmet, ha kiegészítjük azzal, hogy a silányabb minőség népszerűsége mellett a szépirodalom is komoly sikereket ér el.

Mi sem jobb példa erre, mint a magyar irodalom megítélése a nagyvilágban: az egyik legrangosabb irodalmi elismerést, a londoni székhelyű Nemzetközi Man Booker-díjat a közelmúltban Krasznahorkai László vehette át, Dragomán György külföldön is sikeres A fehér király című regényéből pedig sztárszereposztással készül brit filmdráma.

Hazánk legtermékenyebb szerzője, Nemere István több új regénnyel érkezik: Őrült regény címmel a 647. Nemere-kötet kerül a könyvesboltok polcaira. (A szám nem elírás, az 1974 óta publikáló Nemere szinte az összes létező műfajban letette névjegyét az elmúlt évtizedekben.)

Az Athenaeum Kiadónál megjelent regény nem szokványos könyv, a fantasztikumot nem nélkülöző történet főhőse a szerző alteregója, Nemere István író, aki idegszanatóriumba vonul üldözői elől. Habár a 70 éves szerző elsősorban fikciónak tartja művét, elmondása szerint néhány életrajzi utalás fellelhető az olvasmányban.

A krimi és a szerelmi történetek kedvelői számára is tartogat meglepetéseket a belvárosi könyvtenger, de a történelem és a film iránt érdeklődők sem maradnak lapozgatnivaló nélkül. A történelem szerelmesei például Romsics Ignác A múlt arcai című, Osiris Kiadó által megjelentetett kötetéből tudhatnak meg többet a 20. századi politikáról, a filmkedvelők pedig Bokor Pál A film mint mozgás című átfogó filmesztétikai művét lapozhatják fel, amely az Atlantic Pressnél jelent meg. A Fekete Sas Kiadó évtizedekkel legutóbbi megjelenése után tárja elénk az 1944-ben kivégzett Bajcsy-Zsilinszky Endre egyetlen történeti munkáját, a Mátyás király című könyvet.

Változatosságra törekszik a Kossuth Kiadó

Kocsis András Sándor, a Kossuth Kiadói Csoport elnöke a könyvhétre megjelenő könyvek között a fentiekben már méltatott Juhász Ferenc „fantasztikusnak” titulált kötetét emelte ki. Büszkeségei között tartja számon a Kossuth értékteremtő sorozatának legújabb kötetét, illetve Csepeli György szociálpszichológus A szervezkedő ember című szakkönyvét.

A Noran-Libro Kiadó újdonságai közül a Hazám gyűjteményt emelte ki, amelynek hasábjain tizennégy értelmiségi szerző vállalkozik a haza fogalmának definiálására. Kocsis szerint várhatóan nagy érdeklődés fogja övezni Horváth Péter Öl című új művét, amely Füst Milán A feleségem története című regényével mutat hasonlóságot. Elmondása szerint a könyvhéten mindig jól fogynak a regények, a Juhász-versek, valamint a Bori-sorozat kötetei.

Új színházi kötetek

Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész új kötete, a Katonai szakképzettsége: színész is a könyvhétre jelenik meg. A művész visszaemlékezéseiből intim közelségből ismerhetjük meg magánéletét, szakmai kulisszatitkait. Szintén most jelenik meg a Corvinánál Léner Péter rendezőnek, a József Attila Színház volt igazgatójának Pista bácsi, Tanár úr, Karcsi című kötete.

A műben a színháztörténet három jelentős alakjának, Egri Istvánnak, Marton Endrének és Kazimir Károlynak állít személyes emléket. A könyvet ma délután mutatják be a Rózsavölgyi Szalonban.