kötet;Szunyogh Szabolcs;Noran kiadó;Jákob csillaga;

2015-06-08 07:50:00

Közelkép - Ali és a tank

Ali páncéltörő gránáttal lövi a felé közeledő izraeli tankot, de a gránát lepattan. Újabb gránáttal sem tesz kárt a tankban. Gépfegyversorozattal próbálkozik, de semmi eredmény. A tank elé térdel és amikor kinyílik a teteje, azt mondja: Te győztél, elfogyott a lőszerem. Mire Kohn: És mondd! Nem veszel?

Ezek egy most, a Noran kiadónál megjelent könyv, Szunyogh Szabolcs Jákob csillaga című kötetének utolsó, a zsidó humorról szól fejezetének zárósorai. A fejezetnek címe - Mi a zsidók titka - arra utal, miért tudott 4000 év szinte állandó üldöztetés, ezrek, milliók legyilkolása után is ez a vallási népcsoport megmaradni. Meglepő módon első helyen azt említi, hogy a nők helyzete nagyon sok tekintetben eltért más vallások nő-felfogásától, a Biblia, a Talmud és a zsidó hagyomány alapján.

Másodiknak a zsidó vallásjog demokratikus szerkezetét írja le: egy legenda szerint rabbik között folyó vitában hiába áll maga az Isten az egyik vélemény mellé, a többiek leszavazzák. Harmadikként a teljesítmény tiszteletét hozza szóba, aztán a kultúra iránti nyitottságot, és az utolsó másfélszáz-kétszáz évben a zsidó humort, mint a túlélés pszichológiai esélyét. A könyv egésze természetesen nem humoros, hanem a zsidó nép rendkívül sok adattal alátámasztott története, s magyarországi históriájuk.

Ez adja a kötet gerincét. Ám sok egyéb mellett külön fejezet szól a zsidók körében is alig ismert kabalizmusról, amelyben a számokat is jelölő betűk összeadásából, kivonásából eredeti összefüggéseket próbáltak megfejteni. Természetesen külön foglalkozik a könyv az ortodoxia és a neológia közötti különbségekkel, a magyarországi zsidó emlékhelyekkel, nagy fejezetet szentel Izrael államnak, és a legközismertebb antiszemita közhelyeknek.

Ezeket a fejezeteket úgy is érdemes elkezdeni olvasni, ha nem tartjuk meg a könyvben található sorrendjüket. Megkerülhetetlenül fontos munka Szunyogh Szabolcs műve.