Bajnoki cím, kupagyőzelem és BL-diadal. Vagyis triplázás, egy idényen belül. Az európai csúcsfutballban akadt már néhány csapat – Celtic, Ajax, PSV, Manchester United, Inter, Bayern München – , amely teljesítette a „Grand Slamet”, ám berlini sikerével a Barcelona az első olyan klub, amely kétszer is triplázni tudott.
2005-06: FC Barcelona
2006-07: AC Milan
2007-08: Manchester United
2008-09: FC Barcelona
2009-10: Internazionale
2010-11: FC Barcelona
2011-12: Chelsea
2012-13: Bayern München
2013-14: Real Madrid
2014-15: FC Barcelona
Tette mindezt tulajdonképpen simán, könnyedén, a legtöbbször gólparádét rendezve. No persze könnyű annak a társaságnak, amely soraiban tudhatja a dél-amerikai szuperhármast, az évad 175 Barca-találatából 122-t jegyző Leo Messit, Luis Suárezt és Neymart.
Más kérdés, hogy a berlini összecsapás alaphangját a középpálya motorja, a horvát Ivan Rakitic adta meg, aki a sakk-matt-szituációig játszott akciót követően már a negyedik percben megszerezte a vezetést.
Nagyjából sejthető, a finálé előtt jóval esélytelenebbnek tartott Juventus milyen taktikát dolgozott ki – ez a szisztéma került pillanatok alatt a kukába. A hazájában ugyancsak egyeduralkodónak számító olasz együttes a hátrány ellenére sem mert kitámadni, a katalánok szép komótosan járatták a labdát, így telt viszonylagos unalomban az első félidő.
Hanem aztán a folytatás…
Félelmetes idényt zárt az FC Barcelona: a bajnoki cím, majd a spanyol Király-kupában aratott győzelem után a Bajnokok Ligájában is diadalmaskodott FOTÓK: EUROPRESS/GETTY IMAGES
Tíz perce sem tartott a második felvonás, amikor Claudio Marchisio gyönyörű sarkalása teremtett helyzetet Stephan Lichtsteiner előtt, a svájci bekk óriási lendülettel futott el a jobb oldalon, középre adása után pedig Carlos Tévez tüzelt. A Barca kapuját a Bajnokok Ligájában (a La Liga Claudio Bravóé) védő Marc-Andre ter Stegen ugyan bravúrral mentett, ám a kipattanót Álvaro Morata öt méterről a kapuba passzolta.
Az ifjú spanyol csatár májusban egykori csapatát, a Real Madridot „végezte ki”, ám az újabb világra szóló bravúr elmaradt, a Juve-tábor nem sokáig örvendezhetett. Szűk negyed órával később a mágikus barcelonai MSN „középső alkotóeleme”, Suárez vette be a jó öreg Buffon kapuját, a slusszpoén pedig Neymaré volt, s aligha érdemes vitatni, a BL-idényen 11 győzelemmel és két vereséggel átrobogó gránátvörös-kékek megérdemelten értek el fel a kontinens csúcsára.
„Történelmi estéje volt ez a klubnak – lelkendezett a lefújás után Luís Enrique, akivel néhány hónap leforgása alatt nagyot fordult a világ, hiszen azok után vált ünnepelt sikeredzővé, hogy januárban ki akarták penderíteni a Messivel való állítólag meglehetősen heves vitái miatt. - Tudtuk, hogy a második félidőben a Juventus nagyobb nyomást gyakorol majd ránk, s így is lett, de ezt követően sikerült felülkerekednünk, és rászolgáltunk a sikerre.”
A Juve pedig az elismerésre, hiszen, különösen a második félidőben, remek focit láttunk a fináléban. „Köszönetet mondtam a játékosaimnak, ugyanis fantasztikus szezonon vagyunk túl – értékelt Massimiliano Allegri, a torinóiak szakvezetője. - Tudunk még fejlődni, folyamatosan javítanunk kell a játékunkon, és arra kell törekednünk, hogy folyamatosan ott legyünk Európa nyolc legjobb csapata között. Persze az álmunk továbbra is a Bajnokok Ligája megnyerése, reméljük, egyszer sikerül.”
Az imádott klubjától szombat este búcsúzó, a meccs 77. percében Iniestát váltó Xavinak immár négy olyan aranyérme is van, amiről a zebrák trénere beszélt. Alighanem utánozhatatlan, amit az apró termetű, mindössze 170 centis karmester Barcelonában elért: a berlini volt a 767. mérkőzése, nála több BL-találkozót (151) senki sem játszott a világon. Az 1991 óta a klubot szolgáló spanyol ikon 1998-ban 18 évesen mutatkozott be a nagy csapatban, melyet összesen 25 trófeához segített (a spanyol válogatottal elért óriási sikereit most hagyjuk).
„Ennél szebben képtelenség lezárni egy fejezetet – mondta a könnyeivel küszködve a temérdek pénzért Katarba igazoló középpályás. – Erre nincsenek szavak, nem kérhetek többet.” Xavi mindenkinek hiányozni fog, ám a Barca minden bizonnyal nélküle sem veszít az erejéből. Ez pedig újabb történelmi tettre inspirálhatja a katalánokat. A cím megvédése még soha, egyetlen csapatnak sem sikerült a Bajnokok Ligájában…
Hogyan tovább, katalánok?
Xavi méltó módon búcsúzott a közönségtől
Xavi megy, a sevillai Aleix Vidal alighanem befut Barcelonába, de majd csak jövő januárjában, hiszen a spanyol bajnokot addig kizárták az átigazolásból. Nagy kérdés viszont: mi lesz Luís Enriquével? A csapat edzője úgy fogalmazott, nem tudja, nem rajta múlik, marad-e, ugyanakkor nehéz elképzelni, hogy a triplázás után elküldjék. Xavi mindenesetre egyértelműen fogalmazott: „Minden kétséget kizáróan maradnia kell – jelentette ki. - Emberileg, és eredményesség terén is a legjobb tréner, aki a csapatot irányíthatja a következő szezonban. Folytatnia kell a munkát."