A költő Luby Zsigmond földbirtokos barátjaként járt a közeli fülpösdaróci kastélyban, ahová a matolcsi réven át juthatott el. S amíg a kompra várt, betért a kocsmába és ott szerzett élményei alapján írta meg a Falu végén kurta kocsma… című versét.
A hagyomány szerint az italkimérőben mulatók sokszor zavarták a közelben lakó Dávid István uraságot, aki szolgájával üzenve, próbálta csendre inteni a legényeket, s a gyakori vita ihlette meg Petőfi Sándort. A romos állapotba került matolcsi kurta kocsmát - azokat az italkimérőket hívták így régen, amelyek engedély nélkül működtek - 1945-ben bontották le. Egyik gerendájában a legenda szerint ott volt a bizonyíték: Petőfi Sándor bicskájával véste abba a nevét. A kocsma berendezési tárgyai, a kecskelábú asztalok, a támla nélküli lócák, padok, a poharak tartója, az almárium és a rácsos kármentő, ahová a sokszor összeverekedő mulatók elől menekült be a kocsmáros, a gerendával együtt persze a múltba vesztek.
Kovács Sándorné tájékoztatása szerint a kurta kocsma újjáépítését magába foglaló turisztikai attrakció 300 millió forint értékű beruházása öt Holt-Szamos menti településen, Fülpösdarócon, Géberjénben, Győrteleken, Ököritófülpösön és Tunyogmatolcson valósul meg július végéig. Az európai uniós támogatású projekt során Tunyogmatolcs mellett látogatóközpontot alakítanak ki a felújított géberjéni Jékey-kúriában is. A település Holt-Szamos menti mólójához pedig működő úszómalom épül, továbbá 400 négyzetméteres műjégpályát és Ogre-tanyát, az észak-európai mitológia emberevő óriásainak viaszbábus játszóterét alakítják ki.
Ököritófülpösön rendezvénytár épül színpaddal, valamint pihenőterület szalonnasütő és bográcsoló helyekkel. Fülpösdarócon Szamosi Élménytornyot emelnek, kilátót építenek, amelyről szemügyre vehető a környék vadregényes tája. Győrteleken vendéglátóhely épül híres szatmári népi ételeket készítő konyhával.