baleset;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;osztálykirándulás;Mendrey László;Szent Anna tó;Hargita Megyei Rendőrfőkapitányság;

2015-06-09 07:14:00

Tragédia a kiránduláson - Ki a felelős?

Egy osztálykirándulás nem csak móka és kacagás: egy sulitúra megszervezése és levezénylése komoly feladat, a kiránduláson résztvevő tanárokra pedig hatalmas felelősség hárul, a szervezésből azonban a szülőket sem szabad kihagyni. Mégis történnek tragédiák: legutóbb egy fiatal fiú fulladt bele a romániai Szent Anna-tóba, tanárai közvetlen közelében. A szerencsétlenség kellő odafigyeléssel elkerülhető lett volna.

Továbbra is rejtély, hogyan fulladhatott bele az erdélyi Szent Anna-tóba az a 14 éves alsónémedi fiú, aki 35 társával egy több napos iskolai kirándulás keretében utazott Romániába. Az eredeti, a gyerekek szüleihez is eljuttatott tervekben nem szerepelt a kétes hírű tó meglátogatása, amelybe az elmúlt években többen is belefulladtak.

A fiú múlt hét szerdán tűnt el a vízben, a kísérőtanárok és diáktársai közvetlen közelében. Hiánya azonban senkinek nem tűnt fel egészen az indulásig, a pedagógusok a fiút az erdőben és a kirándulóbuszon is keresték. Holttestére csütörtökön találtak rá a búvárok a tó sekélyebb részében. Az orvosszakértői vizsgálat még tart, arra hogy pontosan mi okozta a fiú halálát - fulladás vagy a hirtelen vízhőmérséklet-változás miatti szívleállás - csak annak lezárása után derülhet fény. A Blikk úgy tudja, a fiút szombaton helyezik végső nyugalomra.

A tragédiával kapcsolatban több megdöbbentő, esetenként ellentmondásos információ is megjelent a sajtóban. A fiú egyik iskolatársának nővére a Facebookon írta le, mi történt a kiránduláson, amelyen húga is részt vett. A gyerekek elmondása szerint a fürdőzőkre csak egy tanár vigyázott a vízben, a többi felügyelő a stégen beszélgetett, egyikük valahol messzebb horgászott.

A tragédia után a felügyelőtanárok elvették a gyerekektől mobiltelefonjaikat, így hosszú órákig kapcsolatba sem léphettek családjukkal. A tanárok számáról pedig több tudósításban is különböző információk jelentek meg, az első híradásokban még négy, a későbbiekben már hat kísérőpedagógusról olvashattunk.

Az alsónémedi Széchenyi István Általános Iskola weblapján tegnap egy közlemény jelent meg, amelyben a kirándulócsoport kísérői leírták: a programon összesen 36 diák és kilenc pedagógus, illetve hozzátartozó vett részt. Amikor megérkeztek a Szent Anna-tóhoz, a gyerekek engedélyt kaptak arra, hogy a sekély részben fürödjenek. A gyerekek szerint táblák is jelezték, hogy veszélyes a tóban fürdeni, a ripost.hu-nak nyilatkozó helybéliek pedig azt mondták, hogy "a tó inkább látványosság, mint fürdőhely", s a hideg áramlatok miatt könnyen begörcsölhet a szív vagy a láb.

A kísérők közleményükben ellenben azt írták: a tó mellett egyetlen tábla sem jelezte a fürdés tilalmát, a vendéglátó családoktól pedig azt az információt kapták, hogy helybéliek és a turisták is látogatják a tavat és fürdenek is benne. "A csoportunkból senki sem hallott segélykiáltást, nem látott csapkodást a vízben, ami arra utalhatott volna, hogy bármelyik gyermekkel baj van" - írták.

A tragédiát követően a gyerekektől valóban elvették a mobiltelefonokat, a kísérők szerint erre azért volt szükség, mert nem akarták, hogy "a buszon tartózkodó gyermekek esetleg pontatlan információkat továbbítsanak, ezért a kísérők átmenetileg összeszedték a tanulók mobiltelefonjait". A telefonokat később visszakapták, ám a gyerekek elmondása szerint ez már csak hajnali egy órakor történt meg.

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a tragédia körülményeit gondatlanságból elkövetett emberölés gyanúja miatt a rendőrség mellett a csíkszeredai ügyészség megbízott ügyésze is vizsgálja. Kerestük az alsónémedi általános iskolát, vizsgálják-e a kísérő tanárok felelősségét, megkeresésünkre azt a választ kaptuk, egyelőre ők is a vizsgálatok lezárását várják.

Nem ez az első hasonló eset. 2012-ben egy 16 fős, 12 éves kerekegyházi gyerekekből álló iskoláscsoport vett részt osztálykiránduláson, őket két pedagógus kísérte. Úton hazafelé megálltak a jászapáti strandon, ahol osztályfőnökük, mielőtt elengedte őket fürdeni, mindössze annyit mondott: "vigyázzatok!". Nem sokkal később az egyik kislányt holtan húzták ki a 120 centiméter mély medencéből - mint kiderült, epilepsziás rohamot kapott a vízben, pedig betegségével tanárai is tisztában voltak.

A tanárok ellen a rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt indított eljárást, amelyet később megszüntettek, a tanügyi-igazgatási szakértő szerint ugyanis a tanárok ebben a helyzetben nem voltak felelősek, s "jóhiszeműen" jártak el. A tragédia után nem sokkal egy másik igazságügyi szakértő is állást foglalt, szakvéleménye szerint a baleset egyértelműen be sem következhetett volna, ha a gyerekre a vízben tartózkodás ideje alatt kellőképpen odafigyelnek.

"Az osztálykirándulásokon teljes egészében a pedagógusoké a felelősség, sőt, a gyerekek testi épségének védelme a tanár kötelessége" - mondta a Népszavának Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint - aki maga is gyakorló pedagógus, s számtalan osztálykirándulást megszervezett már - ha a kirándulást olyan helyre szervezik, ahol fürdésre is lehetőség van, a szervező tanároknak mindig ki kell kérniük a szülők előzetes engedélyét, s rá kell kérdezniük, hogy gyermekük tud-e úszni, be lehet-e engedni a mély vízbe, stb.

"Az osztálykirándulások előkészítésének konkrét protokollja van, fontos a szülők tájékoztatása, az utazások előtt mindig szülői értekezletet tartunk" - mondta Mendrey, hozzátéve: vannak olyan körülmények - például amikor egy gyerek viselkedése kezelhetetlen - melyeknél a szülő felelősségén is sok múlik, a kirándulás előtt a gyereket a tanárokon kívül a szülőnek is fel kell készítenie. "Nem mindegy az sem, hogy hány kísérő van, 15 főig legalább két pedagógusnak mindig felügyelnie kell a gyerekekre".

A szülőket arról is tájékoztatni kell, pontosan hova utaznak a gyerekek, valamint a kísérőtanárok telefonszámait is tudniuk kell, és fordítva, a pedagógusoknak is ajánlott maguknál tartani egy listát a szülők elérhetőségeivel, hogy baj esetén azonnal kapcsolatba tudjanak léphessenek egymással. A kirándulások előtt és közben a felügyelőtanároknak mindig fel kell hívniuk a rájuk bízott gyerekek figyelmét az aktuális kirándulóhely veszélyeire. A tanárok figyelme pedig egy percre sem lankadhat, mert számukra a kirándulás nem szórakozás, hanem nagyon komoly és felelősségteljes munka.