Vagyis a Kósa-féle képlet szerint, aki Szerbia felől érkezik, már nem lehet menekült, csak illegális bevándorló, vagyis minden vizsgálat nélkül visszatoloncolhatnák Szerbiába.
Ha vaskerítést nem is, de a határon felhúzott szögesdrótot, mint esetleges megoldást Nógrádi György vázolta tegnap az M1 adásában. A biztonságpolitikai szakértő ezt annak kapcsán mondta, hogy sajtóhírek szerint vizsgálják, "hogyan, milyen törvényi és egyéb eszközzel lehetne lezárni Magyarország déli határát, amely a délről és keletről Európába igyekvő menekültek és migránsok bevett útvonalának egyik legfontosabb állomása".
Mindeközben dúl a "plakátháború": Szigetvári Viktor, a Együtt elnöke nyíltan vállalta, hogy részt vesz a gyűlöletkeltő plakátokat megrongáló akciókban, mindezt az állampolgári engedetlenség kategóriájába sorolva. Ezt a Fidesz - persze - vitatja, a rongálókat, köztük Szigetvárit már-már terroristának minősítve.
Tuzson Bence, a Fidesz-frakció szóvivője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján drámai hangot megütve, így fordult az újságírók felé: És mi lesz a következő lépés? Még szélsőségesebb akciókra kell számítanunk, akár gyújtogatásokra? Szerinte Szigetvári Viktor vállalhatatlan politikussá, szélsőségessé vált.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottsága, az ECRI által frissen közzétett jelentés igazolta a hazai civil szervezetek által már egy ideje hangoztatottakat: ha át is ér a határon, ha nem is fordítják azonnal vissza, akkor is keserves sors vár a gyakran a biztos halál elől menekülőre Magyarországon. A menekültbefogadó állomásokon ugyanis nagyon rosszak a körülmények, durva a bánásmód, nincs elég mód jogi segítség vagy civil társadalmi támogatás igénybe vételére. "A fogadó létesítmények túlzsúfoltak lettek, a higiénia és a biztonság gyors romlásnak indult" - olvasható a jelentésben. A menedékkérők mintegy 22 százalékát fosztják meg személyi szabadságától. Önkényességre utal annak eldöntési módja, hogy ki kerülhet a nyitott befogadó központba és kit helyeznek el a zárt részlegen. Ez utóbbi helyeken nem ritka a fizikai, illetve verbális bántalmazás - írja az ECRI.