Moholy-Nagy Művészeti Egyetem;Kecskeméti Animációs Filmfesztivál;Hófehér;Daliás idők;Életvonal;

2015-06-10 07:45:00

Dél-Amerika a vendég

Rég volt ilyen erős a magyar animációs film, állapította meg a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál magyar versenyprogramját válogató szakmai előzsűri, amely 18 rövidfilmet, 13 diákfilmet, 17 TV-sorozat epizódot, 10 videoklipet és 20 alkalmazott animácós kisfilmet bocsátott át szűrőjén. A nemzetközi mezőnyben 7 egészestés és 9 TV-sepcial verseng a zsűri elismeréséért.

Az idén 30 éves Kecskeméti Animációs Filmfesztivál erős magyar mezőnnyel ünnepli az évfordulót, derül ki a háromtagú szakmai előzsűri véleményéből, amely a június 24-28. között tartó seregszemle magyar anyagát válogatta. Tapasztalataik szerint ma már lecsökkent a különbség a diákfilmek és az úgynevezett professzionális alkotók munkái között, akár a témaválasztás tágasságát, akár a megvalósítás minőségét vesszük.

Úgy látják, az utóbbi években egyre több olyan film születik, amely határozottan a nézőre figyelve történetet akar mesélni. Sőt, a filmek kicsengését optimistábbnak érzik, mint az utóbbi időben tapasztalható volt. A zsűri idén a versenybe 18 rövidfilmet, 13 diákfilmet, 17 TV-sorozat epizódot, 10 videoklipet és 20 alkalmazott animációs kisfilmet válogatott be. Ítéletük szerint a műfajok között a videoklip mezőnye a legerősebb. A válogatásban a technikák sokfélesége, a műfajok és témák változatossága határozza meg a mai magyar animáció jellegzetességét.

A 18 rövidjátékfilm fele, azaz kilenc versenydarab a felsőoktatási műhelyekből került ki, azaz a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola, illetve a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem stúdiójából. Ez utóbbi már olyan nagy nemzetközi sikersorozatot maga mögött tudó alkotókat küldött idén Kecskemétre a versenybe, mint Bucsi Réka, aki a nagy nemzetközi fesztiválokat megjárt Symphony No. 42-vel lesz jelen, illetve Vácz Péter, aki az ugyancsak nagy nemzetközi pályát befutott fesztiválkedvenc Nyuszi és Őz után most a Parabola című munkájával versenyez.

A műfaj mesterei közül versenyben lesz Orosz István (A rajzoló), Cakó Ferenc (Dózsa 1514.) Ulrich Gábor (Fából faragott királyfi), de a fiatal nemzedékből ott lesz a mezőnyben a Filmtett, Erdélyi Filmes Portál színeiben Molnár Luca és Debreczeni Zoltán a Lakótársak című filmmel, illetve a Kecskeméten már sikeres – az Életvonal című filmjével 2007-ben Nagydíjas - Ducki Tomek (Fürdők) is Lengyelországból. A Kecskemétfilm, mint egyetlen komoly, független hazai animációs műhely, három filmmel vesz részt a rövidfilmek mérkőzésében.

Az idén 12. alkalommal versenyző hazaiak mellett 9. alkalommal kerül sor a nemzetközi versenyre Kecskeméten. Mikulás Ferenc, a fesztivál igazgatója komoly lépéseket tesz, hogy az európai kitekintéssel egyfajta tágasabb horizontot mutasson fel arról, hol tart a műfaj e pillanatban az európai műhelyekben. Az idei Európai Animációs Játékfilmek és TV-Speciálok versenyében 7 egészestés és 9 televíziós alkotás mutatkozik be, köztük több nagy nemzetközi díjjal elismert film. Az elmúlt két év európai filmjeit bemutató programban összesen 20 televíziós egyedi filmet – úgynevezett tévéspeciált – és ugyanennyi egészestés filmet neveztek.

A mezőny összetétele biztató, mert mind az egészestések, mind a tévéspeciálok között vannak magyar versenydarabok. Miklós Zoltán saját finanszírozású 3D-s egészestése, a Manieggs című paródia a hosszú filmek között vesz részt a versenyben, Szilágyi Varga Zoltán A jókedvű örmény temetése című novella-adaptációja, valamint M. Tóth Géza és Gerdelics Miklós közös alkotása, A magyar operajátszás története című műve a tévéspeciálok között versenyez.

A nemzetközi programba a legtöbb film, összesen hat, Franciaországból érkezett, de versenyben lesz egy-egy cseh, litván, holland, dán, román ír és olasz film is. Mint az előzsűri véleményéből kiderült, az idei mezőnyben olyan filmek sorakoznak, amelyek valamilyen módon eltérnek a műfaj fő csapásirányától.

Mindkét programban lesznek gyerek és családi filmek, ilyen például az Oscar-jelölt A tenger dala, vagy a részben a Kecskemétfilmnél készített Loulou, l’incroyable secret. Határozottan a felnőttek figyelmére számít viszont a magyar Manieggs mellett a spanyol horrorparódia, a cseh groteszk komédia, illetve a lett versenyfilm is. Az Egyesült Államokban élő Signe Baumane rendező humoros önéletrajzi ihletésű filmje is szerepel a mezőnyben.

Igazi meglepetés: a 12. KAFF vendége Latin-Amerika lesz, 56 animációs mozidarabbal. A fesztiválon olyan kolumbiai remekművek szerepelnek, mint a Cannes-ban debütált A csodálatos oroszlánfiú, illetve a Behálózva, valamint az Oscar-döntőig jutott Jelzőláma című rövidfilmek.

Kecskemétre érkeznek Argentína legkiválóbb animációs rendezőinek alkotásai is: Juan Pablo Zaramella élőszereplős Luminarisa, valamint Santiago Bou Grasso több mint száz díjat nyert Az alkalmazott című animációját. A szekció kiemelt programja a brazil Alê Abreu kivételes filmje, A fiú és a világ, mely sokfajta művészi technikával jeleníti meg a modern világ problémáit egy gyermek szemén keresztül.

Mikulás Ferenc fesztiváligazgató közösségteremtő és hagyomány élesztő szándékának megfelelően Kecskemét évről évre fontos feladatának tekinti a nagy elődök emlékének megidézését. Idén izgalmas retrospektív program hoz vissza a mozivászonra néhány nagy kedvencet. A magyar animáció három egyedi világú, meghatározó alakjának életművéből állítottak össze válogatást, s a vetítések különlegessége, hogy a legtöbb film 35 mm-es kópiáról kerül a mozivászonra.

Nem csak a Hófehér című egészestés, hanem a Gusztáv-, Mézga-, Dr. Bubó-sorozat, meg a Megalkuvó macskák (Hofi-Koós macskaduója) feledhetetlen sikerét idézi fel a Nepp Józsf munkáiból válogatott program. A másik neves személyiség Békési Sándor, olyan filmekben dolgozott, mint a János vitéz, a társalkotói munkájával született a Daliás idők (Gémes József Toldi-feldolgozása).

A harmadik retro személyiség Varga Csaba, akinek a nevéhez fűződik a kilencvenes évek közép-európai piacvezető animációs műtermének, a Varga Stúdiónak a megalapítása. Rá és tavaly elhunyt alkotótársára, Erkel Andrásra emlékezik a videoklipek, reklámfilmek és az Auguszta-sorozat programja.

Kecskemét idén két évfordulóra is emlékezik különböző rendezvényekkel, kiállítással, konferenciával: egyrészt a KAFF harminc évére, másrészt a magyar animáció száz évére. És elmaradhatatlan program a fesztiválon a koncerteket és családi animációs filmeket kínáló Fő téri esti kínálat.