ellenzék;kétharmad;Országgyűlés;brókertörvény;pénzügyi szolgáltatók;

2015-06-10 07:21:00

Újabb kétharmados törvény bukott

Ismét nehéz helyzetbe kerültek a Parlamentben a kormánypártok, miután elvesztették kétharmados többségüket. Az ellenzéki képviselők, - volt aki nemmel szavazva, és volt aki tartózkodva - megakadályozták annak a törvényjavaslat kétharmados részeinek elfogadását, amely a pénzügyi szolgáltatók felügyeletére vonatkozó szabályozást szigorítaná.

Az MSZP szerint a Fidesz-KDNP a csaló brókereknek és segítőiknek falazó törvényt próbált elfogadtatni, a javaslat ugyanis nem több jogosítványt adna a jegybanknak, hanem mentességet a jövőbeni lopásokban való közreműködés felelőssége alól. Álláspontjuk szerint a törvénymódosítás lehetetlenné tenné a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felelősségre vonását az olyan mulasztásokért, mint amiket az a Quaestor-ügyben elkövetett. Az MNB-nek eddig is minden jogköre megvolt ahhoz, hogy elláthassa ellenőrzési feladatát. Nem az ellenőrzési jogkörök hiánya okozta a brókerbotrányokat, hanem az, hogy a jegybanki vezetők hanyag munkájukkal segítettek Tarsoly Csabának és a Fidesz-KDNP milliárdos politikusainak ellopni az emberek pénzét - tette hozzá Tóth Bertalan, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.

Rogán Antal, a Fidesz-frakcióvezetője viszont a sikertelenség miatti dühében azzal vádolta az ellenzéket, hogy "megvették őket a brókerek". Az előterjesztő Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is megdöbbentőnek nevezte, hogy az ellenzék nem támogatta az indítványt.

Az Országgyűlés keddi határozathozatalai között módosították a képviselők az idei költségvetést, ennek keretében forrást biztosítanak a fővárosi közösségi közlekedés 52 milliárd forintos adósságának állami átvállalásához, 10 milliárd forintot adnak az Iszlám Állammal szembeni katonai fellépéshez és legfeljebb 15 milliárd forintot az Erste Bankban történő állami tulajdonszerzéshez. Tíz milliárd forinttal növelik a Liget Budapest projekt idei költségvetését, a kiemelt közúti beruházásokra pedig 11 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Az intézkedés a büdzsé pénzforgalmi hiányát 15 milliárd forinttal, az uniós módszertan szerinti deficitet pedig mintegy 50 milliárd forinttal (a GDP 0,15 százalékával) növeli.

Szintén tegnap szavaztak a a képviselők 2016-os költségvetést megalapozó törvénycsomagról, jövőre egyebek mellett módosul az adósságképlet, és változik az egykulcsos társasági adóról, a reklámközvetítési tevékenységről, valamint a dohánytermékek kiskereskedelméről rendelkező jogszabály is.