EU;nyugdíjrendszer;

Illusztráció/Thinkstock

- Fenntarthatatlan a nyugdíjrendszer

Szerdán késő este Brüsszelben, az Európai Unió és a latin-amerikai országok közötti csúcstalálkozó keretében találkozik egymással Angela Merkel kancellár, Francois Hollande francia elnök, valamint Alekszisz Ciprasz görög kormányfő. Az előjelek azonban nem jók. Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti csoport vezetője azt közölte, hogy bár rendre derűlátó nyilatkozatokat hall görög részről, ez inkább csak azt jelzi, hogy a kormány képviselői mennyire alulbecsülik mindazt, amit tőlük elvárnak.

Dijsselbloem megerősítette, elengedhetetlen a görög nyugdíjrendszer átalakítása. „Mindenképpen modernizálni kell, mert ez jelenlegi formájában fenntarthatatlan” – fejtette ki. Bár lát esélyt arra, hogy a hónap végéig megállapodás szülessen a hitelezők és a kormányzat között, „az idő nagyon szorít” –figyelmeztetett.

Valdis Dombrovskis uniós biztos bár lát lehetőséget arra, hogy a következő napokban megállapodás szülessen, ám ehhez – mint rámutatott – valódi politikai akaratra van szükség, elsősorban görög részről, s véget kell vetni a taktikázgatásoknak.
Ciprasz ismét azzal érvelt, hogy a görögök esetleges kiesése az euróövezetből, azaz a grexit a teljes euróövezet számára nagyon kellemetlen következményekkel járna. „Ez az eurózóna végét jelentené” – fejtette ki egy lapinterjúban.

A brit parlament elfogadta azt a törvényt, amely Nagy-Britanniának az Európai Unióban való maradásáról szól. David Cameron miniszterelnök ennek alapján tárgyal az Európai Unió reformjáról, s jobb feltételeket próbál meg kidolgozni hazája számára. 2017-ig aztán népszavazást rendeznek arról, hogy az EU-ban maradjon-e Nagy-Britannia.