dzsúdó;Ungvári Miklós;Grand Prix-verseny;

2015-06-13 07:53:00

„Kreatív dzsúdót szeretnék bemutatni”

Hetvenkét ország 512 cselgáncsozója indul a ma kezdődő olimpiai kvalifikációs budapesti Grand Prix-versenyen. A Papp László Sportarénában megrendezendő viadalon öt olimpiai, tíz világ- és hatvan kontinensbajnok lép tatamira. A magyar csapat két érmet és két pontszerző helyet szeretne megszerezni a százezer dollár összdíjazású versenyen. Hazánkat első ízben képviseli a budapesti Grand Prix-n a 34 éves Ungvári Miklós, aki tavaly sérülés miatt nem tudott részt venni az eseményen. Lapunk tatamira hívta az olimpiai ezüstrémes dzsúdóst, hogy kiderüljön, mit vár a viadaltól. 

- Ma rajtól a budapesti Judo Grand Prix. Milyen formában várja a hazai viadalt?

- Bevallom őszintén, kicsik aggódom, mert megsérült a vádlim, és nem tudtam teljes értékű munkát végezni a hét elején, de bízom benne, hogy a csütörtöki és pénteki nap elegendő volt arra, hogy kipihenjem magam, s remélem, úgy tudok nekivágni a hazai viadalnak, ahogy elterveztem.

- Mi történt a vádlijával?

- Nagy baj szerencsére nem történt, csak sok volt az edzés, ráadásul meg is rúgták a vádlimat, ettől pedig kicsit begyulladt. Olykor éles fájdalmat érzek a lábamban, de már nagyon szépen gyógyul.

- A sérülés ellenére a felkészülése rendben zajlott?

- Igen. Sikerült elvégeznem azt a munkát, ami elő volt írva. Remélem, hogy a versenyen úgy tudok majd küzdeni, ahogy azt megbeszéltem az edzőmmel, mert akkor az hozná magával az eredményt is. Semmiképp nem szeretnék tatamihoz kötött dzsúdót produkálni, mert az nem én vagyok, s akkor valószínűleg az eredmény rovására is megy majd.

A program
Szombat
Női: 48 kg, 52 kg, 57 kg, 63 kg
Férfi: 60 kg, 66 kg, 73 kg9.00
Selejtezők (négy tatamin)
17.00 Bronzmérkőzések, döntők (két tatamin)
Vasárnap
Női: 70, 78, +78 kg
Férfi: 81, 90, 100, +100 kg9:00
Selejtezők (négy tatamin)
17.00 Bronzmérkőzések, döntők (két tatamin)
A bronzmérkőzéseket és a döntőket a Sport2 élőben közvetíti

- Jelenleg a 11. a világranglistán, az olimpiai rangsorban pedig a 15. Az ötkarikás játékok szempontjából értékes pontokat lehet szerezni Budapesten, hiszen a győzelemért 300, az ezüstért 180, a harmadik helyért 120 pont jár. Mi a célja a versenyen?

- Elsősorban az, hogy azt a formát tudjam nyújtani, amit elvárok magamtól, és amit az edzők elvárnak tőlem. Mozgékony, kreatív cselgáncsot szeretnék bemutatni a tatamin. Ha ez sikerül, akkor jön az eredmény is. A dobogóról egyelőre korai beszélni, hiszen nem vagyok már fiatal, s sok viadal van az évben. Nehéz versenyről-versenyre felkészülni, és felpörögni. A csúcsformát kétszer lehet elérni egy évben. Vár még rám két hét múlva az Európa Játékok augusztusban pedig egy világbajnokság. De ha tatamira állok, mindig a maximumot szeretném nyújtani.

- Mekkora előnyt jelenthet a magyar közönség?

- Magyar közönség előtt tatamira lépni leírhatatlan érzés. A hazai rendezésű versenyekre rengeteg szurkoló látogat ki, ők hatalmas erőt adnak nekem. Nagyon bízom benne, hogy most sem lesz másképp. Úgy gondolom, a magyarországi viadalok, nemcsak a versenyzőket doppingolják, hanem a fiatal dzsúdós generációt is, amely akár a következő olimpiákon hazánkat képviselhetik. Példaképek kellenek nekik is. A magyarok közül ott lesz többek között Csernoviczki Éva, olimpiai bronzérmes, Európa-bajnok, aki az egész viadalt nyitja. De ott lesz Joó Abigél, aki szintén kontinensbajnok. Férfiaknál sajnálatos, hogy Tóth Krisztián sérülés miatt nem vehet részt a versenyen, de azért így is lesznek nagyágyúk, többek között a világ és Európa-bajnoki ezüstérmes Bor Barna. Mind a lányok, mind pedig a férfiak részéről ott lesz a magyar dzsúdó krémje. De nemcsak a honi versenyzőket szeretném megemlíteni, hiszen a budapesti Grand Prix-viadalon öt olimpiai, tíz világ- és hatvan kontinensbajnok lép tatamira. Egyben biztos vagyok, hogy jó versenynek nézünk elébe.

- Csernoviczki Éva adja majd meg az alaphangot. Mennyit számít a többi hazai dzsúdós számára az első magyar teljesítmény?

- Sokat jelent mindannyiunk számára, ha rögtön az elején Évi megalapozza a verseny alaphangját. Ráadásul, ha az első napon sikerül érmet, érmeket, vagy pontszerző helyet elérnünk, az nagy lökést adhat a vasárnap sorra kerülő cselgáncsozóknak.

- Eléggé feszített a program. Június 25. és 28. között kerül megrendezésre első ízben a bakui Európa Játékok, amely a cselgáncsozók számára Európa-bajnoksággal ér fel. Amikor összesen két hét választja el egymástól a két fontos versenyt, hogyan ossza be az energiáját, hogy mindkétszer jó formában legyen?

- Mindkét versenyre maximális felkészültséggel szeretnék nekivágni. Mindezek ellenére a fő cél az augusztusi asztanai világbajnokság lesz. A többi csak nagyon fontos részállomás.

- Ön Eb specialista, hiszen három arany és ezüstérmet szerzett, egyszer pedig a dobogó legalsó fokára állhatott. Az első Európa Játékokon is éremben reménykedhetünk?

- Itt is az aktuális formától függ nagyon sok minden. Az Európa Játékok nálunk nem ad direkt olimpiai kvalifikációt. Nagyon sok másik sportágban, mint például a sportlövészetben az aranyérem automatikusan Rióba repíti. De én több szempontból is debütánsnak mondhatom magam, hiszen az első budapesti Grand Prix-versenyem lesz, mert tavaly egy sérülés miatt nem tudtam elindulni az eseményen. Szintén az első Európa Játékomra készülök, de ez mindenki számára új dolog lesz. Nagyon jó lenne, ha tudnék egy érmet nyerni, az mindenképpen megkoronázná a hangulatomat, ha rögtön az első Európa Játékon dobogóra állhatnék. De úgy gondolom ez több mint egy kontinensviadal, már-már olimpiai hangulata van. Gondolok itt a ruhapróbára, ismét felvehetjük a válogatott melegítőt, zászló alatt vonulhatunk be, mint az ötkarikás játékokon.

Ungvári futóversenyen is részt vesz a hétvégén, ha kíváncsi rá, a folytatáshoz lapozzon!