Deutsch Tamás;Magyar Paralimpiai Bizottság;Gömöri Zsolt;

Gömöri Zsolt egyedül viszi el a balhét

Ahogy azt lapunk elsőként előrevetítette, a többmilliós végtörlesztési ügy, illetve az etikátlannak tartott hatalmas fizetés és jutalom okozta botrány elsöpörte Gömöri Zsoltot, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökét. A sportvezető nem várta meg a pénteki közgyűlést, minden bizonnyal az óriási nyomás hatására kedden aláírta a lemondó nyilatkozatát. Deutsch Tamás alelnök ugyanakkor marad, miközben a háttérben már szerveződik egy új, titokzatos érdekcsoport.

A gondok nem oldódnak meg a lemondással

Lapunk írta meg először, hogy Gömöri Zsolt távozni kényszerül. Helyzete tarthatatlanná vált. A parasportolók bizalmát már korábban elvesztette, Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke is éles bírálatokkal illette, de miután a politika is kihátrált mögüle, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter többször is lemondásra szólította fel, így kénytelen volt szembenézni a tényekkel: nem lehet maradása.

A botrány a hárommilliós végtörlesztésével kapcsolatban robbant ki, amit később visszafizetett ugyan, ám utóbb fény derült egy sor olyan esetre, amely már büntetőjogi kérdéseket is felvetett. A Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség hűtlen kezelés és csalás bűncselekményének gyanúja miatt indított eljárást, a nyomozást megindította a XIV. kerületi rendőrkapitányság.

A sportolók csak nyugodt körülményekre vágynak FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

A sportolók csak nyugodt körülményekre vágynak FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Gömöri rendszeresen arra hivatkozott, a jogszabályoknak megfelelően fizették ki többmilliós végtörlesztését, s minden a paragrafusoknak megfelelően zajlott. Később azonban kiderült, a szövetség gazdasági vezetőjét éppen azért rúgták ki, mert nem tartotta be a gazdasági szabályokat, s az indoklás szerint a végtörlesztés kifizetése sem a jogszabályoknak megfelelően történt.

A parasportolókat Gömöri azzal is magára haragította, hogy elvették tőlük a Gerevich-ösztöndíjat, igaz, a döntés mögött nem ő, hanem a Magyar Olimpiai Bizottság állt. A londoni olimpia után arra hivatkozva kaptak kisebb díjazást a parasportolók, hogy később a pénzt ebből az ösztöndíjból egészítik ki. Miután ez nem történt meg, versenyzőink joggal értetlenkedtek: ha a szövetség elnöke megkaphatta a 3 millióját, ők miért nem a nekik ígért pénzt?

Röpködő milliók

A parasportolók azt is nehezen értették meg, hogyan röpködhetnek a milliók mindenféle gyanús tranzakciókról, amikor Gömöri Zsolt még márciusban arra panaszkodott a bizottság honlapján, hogy olyan sportolóik is vannak, akik három műszakban dolgoznak, s csak az edzőtáborban tudnak megfelelően enni. A támogatásból ugyanis naponta legfeljebb „csak egy-egy párizsis zsömlét vagy egy pár virslit” tudnak kifizetni.

Gömörinek azonban nemcsak kiflire és virslire jutott. Kiderült, hogy 9 milliós luxusautóval jár és saját cége állt megbízásban a paralimpiai bizottsággal. Rajta kívül a gazdasági vezető és a nemzetközi főtitkár is új gépkocsikra tettek szert, amelyek darabonként ötmillió forint kiadást jelentettek a bizottság számára.

Kovács Brigitta, az MPB sportgazdasági vezetője az ATV-ben május végén elmondta, a szponzori pénzeket a valóban nagyon rossz helyzetben lévő parasportolókra kellene költeni, s nem az elnök fizetésére (egyes források körülbelül havi 1 millióról szóltak), 60-80 ezer forintos havi benzinköltségére, valamint új autók beszerzésére. Hozzátette: a sportolók látták a legkevesebbet a szponzori pénzekből.

Nem várta meg a közgyűlést

Gömöri nem várta meg az MPSZ péntekre összehívott közgyűlését, s kedden távozott. Ezzel előre menekült, hiszen így a tagságnak nem lesz lehetősége visszahívni őt és a teljes elnökséget, igaz, ez utóbbit még megszavazhatja a közgyűlés. Az alapszabály értelmében az elnök lemondása után meg kell választani az MPSZ új vezetőjét, valamint a szintén lemondó Felügyelő Bizottság tagjait.

Az MPB jövője a tét

A történet valójában egy idő óta már nem Gömöriről szól. Inkább arról, milyen jövő várhat a bizottságra? Sikerül-e végre tiszta vizet önteni a pohárba? A tisztújítással sikerül-e korrekt viszonyokat teremteni az MPB-nél? Korábban már lapunk is többször foglalkozott azzal, hány és hány szövetség, illetve sportklub került fideszes kézbe.

A társasági adókedvezményből (TAO) részesülő sportágaknak, mint a jégkorongnak, a kézilabdának, a kosárlabdának, a labdarúgásnak, a kiemelt sportágaknak, így az asztalitenisznek, a birkózásnak, a korcsolyának, a tenisznek és a vívásnak is kormányzati politikus, vagy a Fideszhez közel álló személyiség a vezetője. A Magyar Olimpiai Bizottságot (MOB) Borkai Zsolt irányítja. Az egykori olimpiai bajnok tornász ugyan gyakran hangoztatja, a politikát távol akarja tartani a MOB-tól, de az mindenesetre tagadhatatlan, hogy szintén a kormánypárt országgyűlési képviselője.

Mindezek alapján egészen biztos, hogy a tisztújítás az MPSZ-nél nem történhet meg a politika beleszólása nélkül. Az egyeztetések már javában zajlanak az új elnök személyéről, ám hírek szerint alighanem az MPSZ alelnökét, Deutsch Tamást választják meg ügyvivő elnöknek. Ha valóban ez a forgatókönyv következne be, az azt jelezné, hogy gyökeres változások aligha várhatóak a szervezet életében.

Ne feledjük ugyanis, hogy az egész botrány alapját az adta: Gömöri 3 millió forintot kapott a szövetség pénzéből hitele végtörlesztésére, s Deutsch május 7-én elismerte: ő tett javaslatot arra, hogy kapjon a szövetség plusz támogatást, mert „az elnökség a devizahitel terhe mellett nem tud teendőire koncentrálni”.

Később az RTL Klubnak azt nyilatkozta, hogy nem szponzori pénzből tették ezt, hiszen „a szponzorok a támogatást azért adják, hogy a Magyar Paralimpiai Bizottság fő tevékenységét, a fogyatékosok sporttevékenységét segítsük”. Deutsch, aki az Európai Parlamentben a Fidesz képviselőjeként az Európai Néppárt konzervatív pártcsaládjának tagja, mondhatni halmozhatja a sporttal kapcsolatos állásokat, hiszen 2010. május 26-án az MTK elnökévé választották.