Európai Unió;menekültek;Antonio Guterres;szíriai konfliktus;

2015-06-19 07:36:00

A reménytelenség elől menekülnek el

Nem nyerészkedésből választják az Európai Uniót a menekültek, hanem mert ezt látják az egyedüli esélynek a túlélésre. A helyzet ráadásul egyre drámaibb, a szíriai konfliktus aligha oldódik meg belátható időn belül, Líbiában, ahonnan menekültek százezrei indultak útnak, egyre kaotikusabbak a mindennapok, a Szaharától délre fekvő országokban pedig mind nagyobb területeket foglalnak el az iszlamisták.

Bosznia-Hercegovina

Az ország mintha máig nem heverte volna ki az 1992-1995 közötti háborút. Tombol a korrupció, a világ 176 országából Bosznia-Hercegovina ezen a listán a 72. helyet foglalja el, ami az egyik legrosszabb az európai államok közül. A politikusok azonban mintha ügyet sem vetnének ezekre a siralmas adatokra. A 3,6 milliós országban a két, tehát a bosnyák-horvát és a szerb entitás 10 kantonjában összesen 155 miniszter szolgál.

Az ország bevételeinek 64 százaléka (!) csak az államapparátus fenntartását emészti fel. Az infrastruktúra fejlesztésére nem marad pénz. Tavaly februárban tüntetések sorát tartották több városban, hogy hangot adjanak elégedetlenségüknek. Nem nemzetiségi alapú megmozdulásokról volt szó, hanem - amint a helyi médiumok fogalmaztak - éhséglázadásról.

Akkor sokan panaszkodtak arra: nem képesek gondoskodni családjukról, gyermekeiknek nem tudják biztosítani a mindennapi betevőt. Sokan külföldön próbáltak szerencsét, egy tavalyi szarajevói statisztika szerint másfélmillió boszniai állampolgár él az ország határain kívül, amely a teljes népesség 40 százaléka.

Ukrajna

A kelet-ukrajnai harcok során rendkívül súlyos humanitárius helyzet alakult ki. Becslések szerint körülbelül 2,2 millióan kényszerültek lakóhelyük elhagyására. Sokan Oroszországban, illetve Fehéroroszországban leltek menedékre, de magas a belső menekültek száma is. Az Ukrán Szociálpolitikai Minisztérium május közepén azt közölte, hogy 1 278 066 a belső menekültek száma, azaz 945 982 Donbaszról és a Krím-félszigetről érkezett család. Közülük 357 908 család folyamodott anyagi támogatásért, melyből 301 944 családnak meg is ítélték a szociális segélyt.

A belső menekültek száma különösen magas a harkivi, a dnyepropetrovszki, a zaporizsjei és a kijevi körzetben. Az EU-ba még nem indult meg igazán számottevő menekülthullám, az unió országai közül tavaly a legtöbben Lengyelországban kértek letelepedési engedélyt, 2275-en.

Líbia

Az észak-afrikai állam is azon országok közé tartozik, ahol az arab tavasz, a nemzetközi beavatkozás, Moamer el-Kadhafi halála éppen az ellentétes határt érte el. Mára teljes káoszba süllyedt az ország. Egy részét az iszlamisták, egy keleti sávot a Nyugat által is elismert kormányzat tart ellenőrzése alatt, ugyanakkor sok régióban a helyi törzsek uralkodnak. Gyakoriak a fegyveres konfliktusok, ezek nyomán 450 ezer ember volt kénytelen elhagyni lakóhelyét.

A menekülteket szállító hajók túlnyomó többségét, amelyek az olasz partoknál, Lampedusánál, vagy Szicília partjainál kötnek ki, Líbiából indítják útnak. Ezek a hajók arról a területről indulnak el, amelyet a dzsihadisták tartanak ellenőrzésük alatt. Hírek szerint az iszlamista vezetés összejátszik az embercsempészekkel, s egyik bevételi forrása éppen az embercsempészetből fakad. A Vöröskereszt közlése szerint Líbiában gyakori a vízhiány, az áramkimaradás, kevés a gyógyszer.

A Szaharától délre

Bár Nigériában valamelyest javult a biztonsági helyzet az utolsó néhány hónapban, továbbra is sokan hagyják el az országot, elsősorban Észak-Nigériából menekülnek el a szélsőséges terrorszervezet, a Boko Haram elől, amely az eltelt néhány év során legalább tízezer embert ölt meg.

Dél-Szudán a világ legfiatalabb országa, 2011 júliusában vált függetlenné. 2013-14-ben azonban polgárháborús helyzet alakult ki, 1,3 millió embert kényszerítettek lakóhelyük elhagyására. Mintegy 63 ezren leltek menedékre az ENSZ által ellenőrzött objektumokban, legalább 120 ezren menekültek el az országból két hónap alatt. 2014 augusztusában ugyan megszületett a békeegyezmény a szembenálló felek között, de továbbra is súlyos a humanitárius válság. A gyermekek mintegy 12 százaléka alultáplált.

Maliban az iszlamisták már akkora területeket foglaltak el, hogy 2013 elején Franciaország bombázni kezdte állásaikat. Több százezren hagyták el az országot. Bár a helyzet valamelyest nyugodtabbá vált azóta, 400 ezren tértek vissza lakóhelyükre, májusban súlyos összecsapásokról érkezett hír. Csak május első két hetében mintegy 30 ezren menekültek el az ország északi részéről. Az ENSZ idén 1,5 millió embernek nyújt segítséget.

Konfliktusok az utolsó öt évben
8 Afrikában
Elefántcsontpart
Mali
Nigéria
Kongói Demokratikus Köztársaság
Dél-Szudán
Burundi
3a Közel-Keleten
Szíria
Irak
Jemen
1 Európában
Ukrajna