"Nem akarok részleges vagy időben korlátozott megállapodást. Az átfogó és tartós megállapodás mellett vagyok" - mondta hétfőn a francia elnök újságírónak. Hozzátette: "Franciaország mindent meg fog tenni, hogy a tárgyalások végén megszülessen a megállapodás".
A kérdésre, hogy mi fog történni, ha hétfő este sikertelenül zárulnak a tárgyalások, Hollande így válaszolt: "az alapok olyanok, hogy a következő napokban lehetséges megállapodás". "Előrelépések mutatkoztak a tárgyalásokban, új javaslatok születtek. Megállapodásra kell jutnunk" - tette hozzá.
"Franciaország és Németország tisztában van azzal, hogy Görögországnak az eurózónában kell maradnia, és hogy Görögországnak további javaslatokat kell tennie egy tartós megállapodás érdekében" - hangsúlyozta a francia államfő.
Alekszisz Ciprasz miniszterelnök vasárnap, egy nappal az euróövezeti vezetők hétfői válságtanácskozása előtt Angela Merkel német kancellárral, Francois Hollande francia miniszterelnökkel, és Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel folytatott telefonbeszélgetésben tett új javaslatot a törlesztési válság megoldására. A nap során először eurózóna tagállamainak pénzügyminiszterei, este pedig a csúcsvezetők tárgyalnak a kérdésről.
A rendkívüli csúcs oka, hogy az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank által Görögországnak nyújtott támogatási csomag június 30-án lejár, s ugyanezen a napon esedékessé válik egy 1,6 milliárd eurós görög törlesztési kötelezettség az IMF-nek. Ez utóbbit Athén nem tudná teljesíteni, így az államcsődöt csak akkor kerülheti el, ha a hitelezői trojka folyósítaná neki a mentőcsomag utolsó, 7,2 milliárd eurós részletét.