demokrácia;Freedom House;

2015-06-26 08:05:00

Cseppfolyós demokrácia

Ha jól értem a Freedom House minap nyilvánosságra került értékelésének summázatát, akkor úgy látják, Magyarország kifelé „tipeg” az európai közösség demokratikus társadalmából.

Amerikából nézve cseppet sem szimpatikusak mindazok a változások, amelyeket az orbáni illiberalizmus egyre következetesebben képvisel, minden döntése visszalépést jelent a rendszerváltáskor elindult demokratizálódás folyamatában. Orbán Viktor újabb sallert kapott, a jogvédő szervezet tanulmányának készítői úgy látják, hogy az elmúlt öt évben – a Fidesz kétharmados győzelme óta –, a közép-európai térségben a kormányzat erőszakos nyomulása nálunk nyirbálta meg leginkább a szabadságjogokat. Amíg a kilencvenes években még a térség mintaállamaként tekintettek ránk, ebben az évtizedben már egy sorba kerültünk a balkáni országokkal, s ha így folytatjuk, rövidesen Oroszország és a volt Szovjetunió ázsiai „köztársaságai” szintjén emlegetik majd a magyar, egyre unortodoxabb demokráciát.

Azon is illene elgondolkodniuk a Fidesz-KDNP hangadóinak, hogyan lehetséges, hogy a nemzetközi közvélemény szerint a magyarországi demokrácia 2006-ban érte el csúcspontját. Nem akkori ellenzékben megélt régi sérelmeiket kellene ismételgetniük, nem az általuk feltüzelt gyújtogató, követ dobáló tömegek ellen joggal - vagy a jogon is túllépve - fellépő rendőrségre mutogatni, hanem a „teljhatalom” birtokában elkövetett állami jogsértéseken elgondolkodni.

Mert az egész világot nem lehetett félrevezetni. Ahelyett, hogy szilárdulna, nálunk egyre cseppfolyósabbak a demokratikus jogok: parlamenti eszközökkel tiportak bele az alkotmánybíróság jogaiba, az emberi méltósághoz és a tulajdonhoz fűződő, a demokráciában legszentebbnek számító jogokat sértették meg, durván belegyalogoltak a média szabadságába, s attól sem riadtak vissza, hogy a választási rendszert a maguk érdekei szerint formálják. Aztán következett a civil szervezetek elleni hadjárat, s ki tudja mi lesz a következő.

A világ tiltakozhat. A nemzetközi szervezetek lepontozhatnak. Az európai testületek mindenféle határozatot szövegezhetnek. Ettől a magyar kormányfő nem lesz a demokrácia híve. Neki más tervei vannak.