Terror elől menekül, de nem akar Magyarországon maradni
A távirati iroda tudósítójának közlése szerint tömegével érkeznek a határsértők a Tisza árterében Magyarországra Szeged közelében, sokan a sűrű aljnövényzettel benőtt erdőben próbálnak meg elrejtőzni a rendőrök elől. Egy 21 esztendős szíriai férfi, aki csaknem negyven társával – köztük gyerekekkel és idősekkel - bújt meg az erdő mélyén, azt mondta, Németországba szeretne eljutni. Azért kerüli a rendőröket, mert nem szeretné, ha rögzítenék az ujjlenyomatát. Egy másik, kicsit idősebb férfi arról beszélt, hogy a terror elől menekültek el hazájukból, de nem akarnak Magyarországon maradni, a céljuk Nyugat-Európa.
A Tisza ártere Szeged és az országhatár között helyenként több mint ötszáz méter széles, és néhány ösvénytől eltekintve szinte járhatatlan. A rendőrök itt gyűjtik össze a határsértőket, akik a vajdasági Martonos irányából érkeznek meg a zöldhatárra, majd lépnek magyar területre. Az erdőben rejtőzködők többsége, ha rendőrrel találkozik, önként kimegy a töltéshez, ahol mikrobuszba ültetik, majd a szegedi medencés kikötőhöz viszik őket, ahonnan busszal a röszkei átkelő melletti bérelt hangárba kerülnek. Ott idegenrendészeti eljárás indul ellenük vagy menedékkérelmet nyújtanak be. Az ártér és a kikötő között folyamatosan ingáztak a rendőrségi mikrobuszok.
Néhányan, ha egyenruhás közeledik, megpróbálnak elszaladni, de olyan is akadt, aki azt mondta, akár napokig is az erdőben marad, végül azonban a járőröknek sikerült meggyőzniük őt is. Az elmúlt napokban a Csongrád megyei rendőrök több embert is elfogtak, akik az ártér vagy a kikötő közeléből kisbuszokkal próbálták a határsértőket az ország belsejébe vagy Ausztriába juttatni. Ellenük jogellenes tartózkodás elősegítésének vétsége vagy embercsempészet bűntette miatt indul eljárás.
Megoldás lehet-e a határon felhúzott kerítés?
Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetközi és európai tanulmányok karának dékánja, biztonságpolitikai szakértő a Külügyi és Külgazdasági Intézet által szervezett kerekasztal-beszélgetésen azt mondta: kerítések nem oldhatják meg ténylegesen ezt a problémát. A korábban, más határokon emelt kerítések időlegesen visszafogták a menekültáradatot, de nem kezelték a helyzetet, mert aki eddig eljön, azt nem állítják meg - mondta. Hozzátette: egy kerítés nem tesz különbséget menekült és szociális bevándorló között, azokat is kizárja, akiknek kötelesség segíteni. A szakértő szerint közös európai megoldásra van szükség. Európának aktívabban kellene részt vennie a környező térségek konfliktusainak megoldásában, mert amíg ezt nem teszi meg, onnan menekülni fognak emberek. Nagy az ellentmondás Európa pillanatnyi magatartása és tényleges szükséglete között: Európa ugyanis ma elöregszik, az országok döntő többségében fogy a népesség, és ezt mindenképpen csak bevándorlókkal lehet pótolni - magyarázta. Ezt tudomásul kell venni, fel kell készülni rá és a bevándorlók integrációjával kellene foglalkozni - jelentette ki.
Nógrádi György, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, biztonságpolitikai szakértő arról beszélt, hogy ő már a kormány múlt heti bejelentése előtt azt mondta, hogy szükséges a déli határ lezárása, és ezt az álláspontját fenntartja. Ahol műszaki zár van a határon, ott 90 százalékkal csökkent a bevándorlók száma, és ugyan a most tervezett kerítést is ki lehetne kerülni, mégis kevesebben érkeznének illegálisan Magyarországra - vélekedett. Hozzáfűzte: mivel nincs európai megoldás, minden ország saját megoldást keres. Nógrádi szerint Európának el kell döntenie, szüksége van-e a migránsokra, vagy sem, és foglalkoznia kell azzal, hogy az itt lévőket hogyan lehet integrálni, ugyanis az eddigi tapasztalatok alapján ez nem lehetséges.