sorozat;elfogatóparancs;Marslakók;

- Elfogatóparancs a Marslakók ügyében

Akár telefonon is elérhető, mégis elfogatóparancsot adtak ki az MTVA egyik munkatársa ellen - írja az Index. Az Átlátszó.hu még 2013-ban írta meg, hogy feljelenti a rendőrségen (PDF) az MTVA-t közérdekű adatok eltitkolásának bűncselekménye miatt.

A dolog előzménye a Marslakók-ügy: jogerős bírósági ítélet mondja ki, hogy a kért adatok a nyilvánosságra tartoznak, az MTVA mégsem volt hajlandó nyilvánosságra hozni őket. Az Átlátszó már akkor is megírta, hogy a Btk. értelmében akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható, aki jogerős ítélet ellenére nem hozza nyilvánosságra az adatokat – adott esetben az MTVA akkori vezérigazgatója, Böröcz István.

A rendőrség két évig tologatta a feljelentést, két év után most jött egy határozat, hogy nem találják az általuk gyanúsított embert, ezért felfüggesztik a nyomozást, az MTVA munkatársa ellen pedig elfogatóparancsot adnak ki. Bár az MTVA azóta kiadta a kért adatokat, nyomozni a rendőrségnek hivatalból muszáj, hiszen a törvénysértés megtörtént.

Ez súlyosan hangzik, de nem teljesen felel meg a valóságnak, hiszen az említett munkatársat, mint azt elmondták, maga az Átlátszó is el tudta érni telefon. Az is kiderült, hogy a rendőrség a gyanúsítottat soha nem is kereste, ő nem is tudott az egész ügyről. Nem tartózkodik tehát ismeretlen helyen, és két hét múlva önkéntes vallomást tesz az ügyben. Az Átlátszó szerint egyébként elég furcsa, hogy "A nyomozást felfüggesztő határozatban nem az MTVA vezetőjét vagy egyéb érdemi döntéshozóját nevezik meg gyanúsítottként, vagyis az ítélet végrehajtásának elmaradásáért felelősként."

Az Átlátszó még 2012 augusztusában kérte ki a több százmillió forintba kerülő Marslakók című napi szappanoperával összefüggésben a Marslakók Produkciós Kft. számára kifizetett és még kifizetni kívánt tételek listáját, továbbá a kft. által kibocsátott számlákat. Szerették volna megismerni a műsorgyártás megszüntetéséről szóló szerződést is. Az MTVA az adatigénylésüket válaszra sem méltatta. Ezután indítottak pert, amit előbb első, most pedig másodfokon is megnyertek. Az adatokat a feljelentés után az MTVA azonnal elküldte.

Szociológusok és statisztikusok szerint nem az a baj, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) beszünteti a létminimum számításokat, hanem az, hogy európai összehasonlításra alkalmas adatait sem lehet megbízhatónak tekinteni. A szakszervezetek önállóan is folytatják a létminimum számítást, ellenzéki pártok támadják a hivatal döntését.