Tóbiás József a magyar-osztrák határ közelében, a szögesdrótok jelképes átvágásának helyszínén a 26 évvel ezelőtti eseményre emlékezve azt emelte ki, hogy az ország mai vezetése épp ellentétes szellemben reagál a menekültáradatra, mint az akkori kormány, amelynek Horn a külügyminisztere volt. Úgy látja, az emberek többsége csalódott a rendszerváltásban, nem kis részben azért, mert ma ismét veszélyben vannak azok az értékek, amelyekért akkor küzdött az ország. A politikus szerint nemcsak a magyarok jólétét és biztonságát kell biztosítani, hanem szabad utat kell mutatni Európába, hogy "szögesdrótok, vasfüggönyök és sorompók ne zárjanak be minket".
Tóbiás arról is beszélt, többet kell tárgyalni az Európai Unióval arról, hogyan lehet közös megoldást találni a menekültek ügyére, mert azt sem kerítés, sem plakátkampány nem fogja megoldani. A pártelnök azt is hangsúlyozta, ez nemcsak Magyarország, hanem az egész unió számára is kihívás. Arra is emlékeztetett, hogy Magyarország több mint negyedszázada megteremtette Európa egységét, amiért példa lett a kontinensen. Ma viszont a kormány tettei lefelé húzzák az ország megítélését, mert az ország "bezárkózik, szembemegy és kiosztani akar, nem pedig tárgyalni, együttműködni és a jövőt keresni".
A hagyományteremtőnek szánt első emléktúrán Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese óriási tettnek nevezte, hogy Horn Gyula külügyminiszterként osztrák kollégájával, Alois Mock-kal 1989. június 27-én közösen jelképesen átvágta a vasfüggönyt és ezzel jelképesen véget vetett a kontinens megosztottságának. Gaál István nyugalmazott határőr pedig arra emlékeztetett, hogy a határzár bontása valójában már hónapokkal korábban megkezdődött, ám Horn lépése mindenképpen jelentőségteljes volt. A vasfüggöny átvágásának helyszínén ma emlékoszlop áll.